Zawód karykaturzysty

Do Karykatury.com przyszło kolejne zapytanie związane z zatrudnieniem karykaturzysty na event, z okazji okrągłej rocznicy czegoś tam. Potencjalna klientka nie ukrywała, że ma blade pojęcie w tym temacie. Nawet pytania w treści e-maila na to wskazywały. Napisałem wstępną ofertę, ale po godzinie postanowiłem też zatelefonować, dzięki czemu wiem, jakie wyobrażenie na temat karykaturzystów mają niektórzy klienci

1. Portfolio czyli karykaturzysta ma mnóstwo czasu

Choć na ofertowej stronie www każdego karykaturzysty znajdują się przykłady karykatur oraz portfolio, klientce to nie wystarcza. Chce dostać specjalnie dla niej skrojone informacje. Klientka jeszcze nie wie czy ją będzie stać na usługę, nie wie czego oczekuje, ale z góry życzy sobie, aby karykaturzysta poświęcił specjalnie jej trochę czasu. Skoro tak – uważa, że karykaturzysta nie ma roboty, rzuci wszystko i będzie jej szykował specjalną ofertę. Klientka sądzi, że każdy karykaturzysta ma mnóstwo czasu i bardzo mu zależy na otrzymaniu tego konkretnego zlecenia. Po prostu przymiera z głodu i modli się o jakiekolwiek zlecenie.

2. Najlepszy czy najtańszy artysta?

Po krótkiej rozmowie klientka wprost lub pośrednio potwierdza, że jest zielona w temacie karykaturzystów. Tak naprawdę nic jeszcze nie wie, ale liczy, że po korespondencji z kilkoma ewentualnie zainteresowanymi współpracą karykaturzystami, będzie już specjalistką. Zapewne jest niezwykle zdolna, więc to, do czego profesjonalni karykaturzyści dochodzili latami, pojmie w kwadrans. Brawo!

A w ogóle nie chodzi o portfolio i inne takie, tak naprawdę liczy się najniższa cena. Choć o tym wprost nie mówi. Równocześnie zaprzecza, że event który organizuje jej firma / organizacja, będzie robiony po kosztach i wszystko ma być najtańsze. To tylko najtańszy ma być karykaturzysta. Serio??

zawód karykaturzysty karykaturzysta na event karykatury na żywo
Zawód karykaturzysty i portrecisty – tu nie ma standardu. Każdy jest inny, ma inne doświadczenia życiowe oraz artystyczne

3. Ile karykatur w godzinę?

Klientka prawdopodobnie przeczytała kilka ofert artysty, o którym wszyscy piszą, że jest najszybszy. Chyba wydaje się jej, że jest to niemożliwe. A w każdym razie – według niej KAŻDY karykaturzysta rysuje karykatury błyskawiczne i na ma w nic nic niezwykłego. Średnia w tym fachu, to według niej 2 minuty na wykonanie jednej karykatury. To znaczy jeden karykaturzysta rysuje karykaturę nie dłużej niż w 3 minuty, drugi w minutę, co daje polską średnią 2 minuty. Fantastyczna szybkość, wg klientki w Polsce tworzą wyłącznie najszybsi rysownicy świata. I równocześnie najtańsi.

4. Czym na event dojedzie karykaturzysta?

Kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy. Po co karykaturzysta ma brać swój samochód, skoro może wziąć taksówkę? Potencjalna klientka sadzi, że taki transport na miejsce organizowanego eventu będzie tańszy. A może nie wie, ile obecnie kosztują taksówki i benzyna? Policzyłem. Jeśli jakimś cudem jakiś taksiarz się zgodzi, weźmie za podwiezienie karykaturzysty w jedną stronę minimum 300 zł. W dwie: 600. Jak to się ma do tego, że klientka chce zapłacić jak najmniej? Może sądzi (z doświadczenia: nie ona pierwsza), że usługa karykaturzysty powinna być tańsza niż jego transport na event? Naiwność nie zna granic.

Zawód karykaturzysty – bułka z masłem

To tylko kilka przemyśleń na temat osób, które nic nie wiedzą nie tylko o zawodzie karykaturzysty eventowego, ale życia w ogóle. Skąd biorą się takie osoby? Ile mają lat, skoro są aż tak naiwne? Choć jak zwykle w podobnych przypadkach, dziewczyna miała jedynie przeprowadzić research, a decyzję i tak podejmuje ktoś inny – mam nadzieję, że będzie to osoba już w miarę rozgarnięta. Ale i tak nie zmieni to faktu, że karykaturzysta (jeśli jednak któryś trafi na ten event) będzie kiepski, bo najtańszy. Cóż, takie życie.

Zawód karykaturzysty – fakty i mity: (c) Karykatury.com

Zobacz też:
> Karykaturzysta na wesele
> Atrakcje na Wigilię firmową