W wielu przypadkach zaburzenia snu mogą być spowodowane chorobą lub lekami stosowanymi w celu leczenia choroby. Niektóre z typowych schorzeń, które mogą powodować problemy ze snem, to choroby układu krążenia, endokrynologiczne, neurologiczne, oddechowe, psychiczne, choroba refluksowa przełyku, choroba nerek i zapalenie stawów

Choroba sercowo-naczyniowa obejmuje zastoinową niewydolność serca i chorobę wieńcową. Te to dwa najczęstsze problemy z sercem, które wpływają na sen i mogą powodować zaburzenia snu. Zastoinowa niewydolność serca występuje, gdy serce nie może już pompować wystarczającej ilości krwi z organizmu wymagania. Krew cofa się w żyłach serca, co ostatecznie prowadzi do nerek i obrzęku uszkadza płuca i inne narządy.

Osoby cierpiące na zastoinową niewydolność serca mają bardzo wysokie ryzyko rozwoju zaburzeń snu w postaci obturacyjnego bezdechu sennego. Choroba wieńcowa to gromadzenie się złogów tłuszczowych w tętnicach dostarczających krew do serca, zwane miażdżycą. Ten stan może również prowadzić do obturacyjnego bezdechu sennego.

Zaburzenia snu mogą wynikać z zaburzeń endokrynologicznych, takich jak cukrzyca i choroby tarczycy. Cukrzyca to choroba, która wpływa na sposób, w jaki organizm przetwarza i wykorzystuje węglowodany, tłuszcze i białka. Osoby z niekontrolowaną cukrzycą często mają zaburzenia snu, w postaci tzw. zespołu niespokojnych nóg.

Hormony tarczycy regulują poziom energii organizmu. Nadczynność tarczycy sprawia, że trudno zasnąć oraz powodują nocne poty. Zaburzenia neurologiczne obejmują chorobę Parkinsona, chorobę Alzheimera, epilepsję i udary.

Choroba Parkinsona jest zaburzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Ta choroba powoduje problemy z ruchem ciała (drżenie, niestabilna postawa, spowolnione ruchy ciała, sztywność mięśni, trudności w chodzeniu).

Choroba Alzheimera upośledza funkcje intelektualne mózgu i jest najczęstszą przyczyną demencji. Ta choroba powoduje fragmentację snu. Padaczka powoduje nawracające, nagłe, krótkotrwałe zmiany normalnej aktywności elektrycznej mózgu. Ludzie z tym stanem są dwa razy bardziej narażeni na bezsenność i zaburzenia snu.

Ludzie, którzy cierpią na udar, zwykle mają też również obturacyjny bezdech senny. Osoby cierpiące na choroby układu oddechowego, takie jak astma i przewlekła obturacyjna płuca choroby, zwykle mają również zaburzenia snu.

Astma to przewlekła choroba płuc, która sprawia trudności w oddychaniu. Przewlekła obturacyjna choroba płuc, znana jako POChP, odnosi się do grupy zaburzeń, które uszkadzają płuca i utrudniać oddychanie.

Wiele osób z tymi schorzeniami cierpi na bezsenność i sen podział. Problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja, lęk, schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa i sezonowe zaburzenie afektywne, również mogą prowadzić do zaburzeń snu. Choroba refluksowa przełyku, znana jako GERD, powoduje przepływ soków żołądkowych do przełyku, co powoduje zaburzenia snu.

Choroba nerek powoduje, że nerki tracą zdolność filtrowania odpowiedniej ilości odpadów produkty z krwi i regulują równowagę soli i wody w organizmie. Może to spowodować rozwijają się zaburzenia snu, zespół niespokojnych nóg i bezsenność. Także osoby z zapaleniem stawów często mają trudności z zasypianiem z powodu bólu, co często skutkuje bezsennością.

Zaburzenia snu: (c) Satyryczny.com / GT

Zobacz też:
> Sekrety dobrego snu
> Wielki sennik internetowy