Choć uzdrowisko w Wysowej (woj. małopolskie) funkcjonuje od 1959 roku, to tradycje leczenia uzdrowiskowego i wypoczynku w miejscowości sięgają XVIII wieku. Okres świetności tej miejscowości uzdrowiskowej przypada na przełom XIX i XX wieku. Niestety obie wojny światowej przyniosły kres dotychczasowym osiągnięciom. Wysowa-Zdrój ciekawostki

Wysowa-Zdrój w XXI wieku – inwestycje

Kilka lat temu Unia Europejska dofinansowała Uzdrowisko Wysowa S.A. kwotą ponad 3,5 miliona złotych. Rozbudowana została baza noclegowo-zabiegowa. Kolejne środki finansowe przekazano z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Celem była budowa węzła cieplnego z gruntowymi i powietrznymi pompami ciepła w budynku sanatorium uzdrowiskowego Biawena, a także układ schładzania ścieków z kolektorami solarnymi. Łączna moc wybudowanego węzła ponad 800 kW, wystarczy do zasilenia całego Sanatorium Uzdrowiskowego Biawena w zakresie centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody. Dofinansowanie wynosiło 60%, a resztę spółka wyłożyła z własnych środków.

Kolejnym źródłem dofinansowania był projekt „Wzrost konkurencyjności firmy i atrakcyjności regionu poprzez wzbogacenie oferty zabiegowej Uzdrowiska Wysowa S.A.”. Dzięki szwajcarskiemu programowi współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, oferta zabiegowa uzdrowiska wzbogaciła się o dwa zabiegi: kąpiel suchą w dwutlenku węgla oraz kriosaunę. Dofinansowanie stanowiło 50% kosztów.

Wody mineralne z Wysowej

Uzdrowisko Wysowa S.A. jest także producentem własnej linii wód mineralnych o nazwie Wysowianka Zdrój. Produkt wprowadzono na rynek w roku 2013, a w kolejnych latach gama produktów rozrosła się o napoje lemon, oranżadę białą oraz czerwoną. Dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (wysokości 31% inwestycji) pozwoliło na uruchomienie produkcji innowacyjnych napojów funkcjonalnych i promocji zdrowego stylu życia. To oznacza wymianę znacznej części linii rozlewniczej do produkcji wód i napojów, powstanie nowej stacji do przygotowania syropów, oraz produkcję nowego napoju izotonicznego na bazie naturalnej wody mineralnej.

Inwestycje ostatnich lat już spowodowały zwiększenie atrakcyjności Uzdrowiska Wysowa. Satyryczny.com trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.

Wysowa-Zdrój, to ok. 1-tysięczna wieś w woj. małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Uście Gorlickie.

Uzdrowisko Wysowa-Zdrój ciekawostki w Satyryczny.com. Na podstawie: infoWire.pl
Na zdjęciu: Wysowa-Zdrój, pijalnia wód mineralnych. Foto: Henryk Bielamowicz / cc by-sa 4.0

Zobacz też:
> Karykaturzysta w Sanatorium Miłości