Województwo Dolnośląskie miasta – ciekawostki o miastach Dolnego Śląska

Wybrane miasta na Dolnym Śląsku

Bardo, Bielawa, Bierutów, Bogatynia, Boguszów-Gorce, Bolesławiec, Bolków, Brzeg Dolny, Bystrzyca Kłodzka, Chocianów, Chojnów, Duszniki Zdrój, Dzierżoniów, Głogów, Głuszyca, Góra, Gryfów Śląski, Jawor, Jaworzyna Śląska, Jedlina Zdrój, Jelcz-Laskowice, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Karpacz, Kąty Wrocławskie, Kłodzko, Kowary, Kudowa Zdrój, Lądek Zdrój, Legnica, Leśna, Lubań, Lubawka, Lubin, Lubomierz, Lwówek Śląski, Mieroszów, Międzybórz, Międzylesie, Milicz, Mirsk, Niemcza, Nowa Ruda, Nowogrodziec, Oborniki Śląskie, Oleśnica, Oława, Piechowice, Pieńsk, Pieszyce, Piława Górna, Polanica Zdrój, Polkowice, Prochowice, Prusice, Przemków, Radków, Siechnice, Sobótka, Stronie Śląskie, Strzegom, Strzelin, Syców, Szczawno Zdrój, Szczytna, Szklarska Poręba, Ścinawa, Środa Śląska, Świdnica, Świebodzice, Świeradów Zdrój, Świerzawa, Trzebnica, Twardogóra, Wałbrzych, Wąsosz, Węgliniec, Wiązów, Wleń, Wojcieszów, Wołów, Wrocław, Zawidów, Ząbkowice Śląskie, Zgorzelec, Ziębice, Złotoryja, Złoty Stok, Żarów, Żmigród.

Województwo dolnośląskie miasta – ciekawostki

1) Różnice w wysokości położenia są spore – od 440 do 886 m n.p.m. To oznacza, że przebywając w Szklarskiej Porębie należy liczyć się ze spacerowaniem raz z góry, zaraz pod górę. Dla niektórych może to być męczące.

> Szklarska Poręba

2) Nie tylko włoska Piza ma swoją krzywą wieżę. Symbolem Ząbkowic Śląskich jest Krzywa Wieża, stojąca przy ul. św. Wojciecha, blisko rynku. Nie wiadomo na pewno do czego początkowo służyła. Być może była bramą miejską. Na pewno do 1944 r. była dzwonnicą stojącego obok kościoła.

> Ząbkowice Ślaskie

3) 13 lipca 1996 obok rynku w Lubomierzu otwarto Muzeum Kargula i Pawlaka. Mieści się w XVI-wiecznym Dom Płócienników przy Placu Wolności 21. Można tu obejrzeć fragmenty filmu „Sami Swoi”, zobaczyć filmowe plakaty i rekwizyty z filmu, np. kawałek płotu, przy którym się kłócili oraz godzili bohaterowie filmu.

> Lubomierz

4) W XII i XIII wieku zamek w Legnicy był jedną z głównych rezydencji władców Śląska. W XV wieku został przebudowany. Potem, w czasach renesansu powstał nowy system fortyfikacji miasta. Częstym gościem na zamku był Zygmunt Jagiellończyk, późniejszy król Zygmunt I Stary.

> Legnica

5) Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju powstał w 1906 roku. Składa się z kilku części:

– Park Centralny – główna promenada, najstarsza i najbardziej reprezentacyjna część parku.
– Park Józefa, w którym są naturalnej wielkości figury kuracjuszy.
– Park Szachowy. Jest tu szachownica z dużymi figurami do gry w szachy.
– Park Różaneczników – na terenie 0,4 ha rośnie dużo różaneczników.
– Park Leśny. Jest tu słynna rzeźba niedźwiedzia polarnego.

> Polanica Zdrój

Ciekawe fakty o miastach Dolnego Śląska

6) Słowo „Góry” w nazwie miasta nawiązuje do staropolskiego słowa góry czyli kopalnie. Pierwszy człon nazwy nawiązuje do średniowiecznej wsi Tarnowice, obecnie dzielnicy Tarnowskich Gór.

> Tarnowskie Góry

7) Pierwsza wzmianka o istnieniu Browaru Książęcego w Tychach pochodzi z 1613 r. Początkowo piwo dostarczano do okolicznych karczm i do zamku w Pszczynie. Od 1824 r. tyskie piwo zaczęto butelkować. Marka Tyskie Książęce zyskiwała popularność od lat 20. XX wieku. Obecnie na terenie browaru jest Muzeum Tyskich Browarów Książęcych.

> Tychy

8) Ustroń, to uzdrowisko. Są tu ośrodki oferujące zabiegi fizjoterapeutyczne poprawiające zdrowie i urodę. To także ośrodek wczasowy i wypoczynkowy. Językoznawcy twierdzą, że nazwa Ustroń pochodzi od miejsca zacisznego, ustronnego, leżącego „na stronie”.

> Ustroń

9) Na Placu Hoffa (główny deptak Wisły), pomiędzy płytkami chodnikowymi wmontowano metalowe tablice. Od 2008 r. tworzą one Aleję Gwiazd Sportu, która jest „poświęcona wybitnym osobistościom świata sportu, których życiowe szlaki splotły się z Wisłą”. Pierwszą tak upamiętnioną osobą był Adam Małysz, od tego czasu co roku Aleja powiększana jest o kolejnego sportowca.

> Wisła

10) Na przełomie lipca i sierpnia w okolicach Żywca (obok Wisły i Makowa Podhalańskiego) od 1964 r. odbywa się największy i najstarszy polski festiwal folklorystyczny o nazwie: Tydzień Kultury Beskidzkiej. W jego ramach odbywa się Festiwal Folkloru Górali Polskich oraz Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Występują wtedy folklorystyczne zespoły z Polski oraz wielu krajów świata.

> Żywiec

Województwo dolnośląskie miasta i ciekawostki: (c) Satyryczny.com
Na zdjęciu: kościół Zbawiciela, Tarnowskie Góry. Foto: (c) Sadurski.com