Chyba każdy z nas zna powiedzenie, że śmiech to zdrowie. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele prawdy się w nim kryje. Dzięki śmiechowi możemy poprawić funkcjonowanie naszego układu oddechowego, krwionośnego, a nawet systemu immunologicznego. Uśmiech
Spis treści:
Układ oddechowy
Przeciętny człowiek oddycha bardzo płytko, bo tylko górną częścią płuc. Jest to oczywiście sposób oddychania nieprawidłowy. Takie oddychanie powoduje, że wdychamy niewielką ilość powietrza. Przez to nasz organizm zostaje słabo dotleniony. Ponadto, po płytkim wdechu, następuje płytki wydech. To z kolei oznacza, że zalegające w głębi płuc dwutlenek węgla i toksyny nie są z nich usuwane.
Co się dzieje, jeśli osoba oddychająca tak płytko, zaczyna się śmiać? Wtedy, zamiast średnio pół litra powietrza, wdycha go półtora litra. Dzięki temu nasz organizm, w tym i mózg, zostaje lepiej dotleniony i zaczyna lepiej funkcjonować. Poprawia się nam też koncentracja.
Układ krwionośny
Podczas śmiania się szybciej bije nasze serce, co nie tylko wpływa pozytywnie na pracę samego serca, ale również na cały układ krążenia. Krew szybciej krąży i dostarcza większą ilość tlenu do organizmu.
Gdy się śmiejemy wprawiamy w ruch mięśnie klatki piersiowej, w tym m.in. mięśnie brzucha. Praca tych mięśni powoduje, że z jamy brzusznej krew przetacza się w kierunku serca, w ten sposób wspomagając krwiobieg. W rezultacie różne badania wykazały, że osoby, które częściej się śmieją, rzadziej chorują na choroby układu krążenia.
Układ immunologiczny
Różnego rodzaju badania wykazały, że śmiech powoduje określone, fizjologiczne zmiany w pracy systemu immunologicznego, zwiększając jego skuteczność. Te zmiany, to m.in.:
– zwiększenie liczby i aktywności limfocytu T i naturalnych zabójców (komórek żernych), które atakują wirusy, obce komórki oraz komórki rakowe,
– zwiększenie poziomu interferonu -białka będącego czynnikiem regulującym i wyzwalającym reakcję obronną przez rozpoznawanie obecności wirusów i ich metabolitów,
– wzrost immunoglobuliny A, antyciała, które walczy z infekcjami górnych dróg oddechowych,
– zwiększenie liczby immunoglobulin G i M, które pomagają zwalczać inne infekcje.
Uśmiech – inne narządy
Podczas śmiechu w ruch zostają wprawione mięśnie twarzy. Jest to dla nich świetny masaż. Dzięki niemu nasza skóra staje się jędrniejsza.
W czasie śmiechu w organizmie zwiększa się wydzielanie endorfin, określanych jako hormony szczęścia. Łagodzą one takie dolegliwości jak bóle zębów, głowy czy mięśni.
Śmiech redukuje także chrapanie. Ale nie chodzi tu o to, że jeśli zaczniemy kogoś łaskotać, to że przestanie chrapać. Chociaż tak się stanie, bo się obudzi. Chodzi o to, że jeśli ktoś często się śmieje, to oddziałuje to na mięśnie podniebienia i gardła i powoduje redukcję tej dolegliwości.
Umysł
Dzięki śmiechowi, przynajmniej na chwilę, możemy zapomnieć o kłopotach dnia codziennego. Pomaga on nam wprawić się w pozytywny nastrój. Pozwala nam się odprężyć i zrelaksować. Dzięki temu jest pomocny w zwalczaniu stresu, jak również w walce z depresjami, lękami i dolegliwościami psychosomatycznymi.
Uśmiech – fragment książki Aleksandra Łamka „Terapia śmiechem. Jak rozwijać poczucie humoru”
Tekst na Sadurski.com od sierpnia 2009
Zobacz też: