Wirtualna Polska reklama

Zastanawiałeś się, czy zareklamować się na jednym z największych polskich portali internetowych – Wirtualnej Polsce? Masz pomysł, zaplanowany budżet i chcesz skontaktować się z WP.pl bezpośrednio? Niestety, czeka cię niezbyt miła niespodzianka

Reklama na portalu Wirtualna Polska

Zobaczyłem i przeczytałem artykuł reklamowy (promocyjny) na WP.pl. Tytuł chwytliwy, niestety artykuł niezbyt ciekawy, z kilkukrotnie wymienioną informacją jasno sugerującą każdemu, kto za to płaci. Ale to artykuł reklamowy, więc na wiele nie można liczyć. Ważna jest skuteczność. Ileś osób kliknie, przeczyta, zapamięta nazwę firmy.

Pomyślałem, że spytam ile taka przyjemność kosztuje. Wiedziałem oczywiście, że sporo i taka reklama internetowa nie jest na każdą kieszeń. Przerzuciłem dosyć szczegółowo oferty reklamowe na WP.pl i niczego konkretneego nie znalazłem. Typowy bełkot korporacyjny – że jesteśmy wspaniali, mamy wielkie zasięgi i do kogo docieramy. Mnóstwo ogólnikowych informacji o sprzedaży powierzchni reklamowej (banery, itp) – bo pewnie na to głównie stawiają.

Nie znalazłem konkretnych namiarów kontaktowych, telefonu, żadnego nazwiska, poza jednym e-mailem. Napisałem na adres reklama@grupawp.pl.

WP.pl – z byle kim nie gadamy

Nazajutrz koło południa przyszła odpowiedź. Lakoniczna i dziwna, bo całkowicie anonimowa. Po wielkim portalu nie spodziewałem się partyzantki i tajemniczej działalności, ale widocznie taki mają standard. Osobom, które się podpisały, odpisują bezosobowo. Może ktosie w WP.pl czegoś się obawiają i wolą pozostać anonimowi?

A treść odpowiedzi anonima z WP.pl? Po pierwsze jeśli chcesz dowiedzieć się cokolwiek poza tym, co umieścili na www, musisz podać:

  • nazwa firmy
  • siedziba firmy
  • NIP

Może oferta (wysokość kwot jakie zapłacisz) jest uzależniona od miejsca siedziby lub nazwy firmy? Inna (wyższa) kwota za to samo znajdzie się w ofercie dla wielkie firmy, np. międzynarodowej korporacji, a inna dla średniej wielkości, polskiej firmy prywatnej?

Co ciekawe, jeśli podasz już te dane (firma, adres, NIP), twoja sprawa zostanie przekazana „do odpowiedniego biura reklamy”. Znaczy tych biur mają kilka. Albo to firmy zewnętrzne. Pośrednicy którzy zajmą się wszystkim, a WP.pl na końcu zajmie się samą publikacją reklamy.

Wysyłając maila, liczyłem na konkretną odpowiedź. Niestety po pierwszym mailu byłem w tym samym miejscu, co dzień wcześniej.

portal internetowy Wirtualna Polska reklama kontakt WP
Portal internetowy Wirtualna Polska reklama bywa utrudniona przez anonimową korespondencję

Anonim od reklam z WP.pl

Jak wspomniałem, e-mail jaki otrzymałem, był anonimowy. Żadnego nazwiska, nawet imienia (prawdziwego lub zmyślonego). W podpisie było: „Pozdrawiamy, Biuro Reklamy, Wirtualna Polska Media„. Znaczy tych kilka zdań nie napisała do mnie jedna osoba, ale cały zespół. Kilka osób i żadna się nie podpisała. Może tam nikt nie ma imion i nazwisk? Nie zakładam, że wszyscy w tym dziale są niekulturalni. Po prostu w analogicznych sytuacjach tam tak zawsze jest.

Teraz nawet dzieci nie są naiwne i nie udzielają informacji nieznajomym. Nauczony doświadczeniem, nie podałem osobie której nawet nie wiem jak się nazywa, informacji o firmie. Anonimom nigdy takich informacji nie podaję. Anonim z WP.pl tego nie wie i liczy na moją (i pewnie też innych) naiwność. Na szczęście nie chcieli od razu potwierdzonego notarialnie stanu konta bankowego i numeru buta.

„Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie” – przeczytałem w stopce e-maila od ktosia. Znaczy miałbym dane dobrowolnie przekazać, zanim dowiem się czegokolwiek, a oni już mogą nimi dysponować, udostępniając je zewnętrznym firmom.

Wirtualna Polska reklama. A może normalnie, po ludzku?

Kiedyś miałem trochę podobną sytuację z Gazetą Wyborczą. To było wtedy, gdy była potęgą. Po oficjalnym złożeniu zamówienia na reklamę powierzchniową postawili zaskakujące warunki, na które nasza firma (i zapewne też inne firmy w tej sytuacji) nie mogła się zgodzić, bo chodziło o tajemnicę handlową. Budżet reklamowy bez problemów przyjął Super Express. Nawet się cieszyli, że utarli nosa konkurencji.

W przeszłości miałem kontakt z WP.pl. Wtedy była to osoba z konkretnym imieniem i nazwiskiem. Była szybka, sensowna i konkretna odpowiedź. Nie uzależniano rozpoczęcia rozmów od podawania dokładnych danych firmy. W stosownym momencie podpisaliśmy umowę, były faktury, itd. Jednak teraz jak widać są inne standardy. Logika biznesowa zmieniła się. Czy na lepsze?

Wirtualna Polska reklama: (c) Satyryczny.com

Z Wikipedii:

Wirtualna Polska (WP) – pierwszy polskojęzyczny serwis internetowy, założony w 1995 roku. Obecnie należy do spółki Wirtualna Polska Media S.A., która jest częścią Grupy Wirtualna Polska Holding spółka akcyjna. Jest to grupa spółek działających w mediach i e-commerce. Jest właścicielem portalu – Wirtualnej Polski. Prowadzi też portal o2.pl oraz specjalistyczne serwisy tematyczne, takie jak money.pl czy dobreprogramy. W branży e-commerce WP działa w zakresie turystyki, mody, urządzania wnętrz i projektowania domów, usług finansowych oraz motoryzacji. Od 7 maja 2015 roku spółka Wirtualna Polska Holding jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zobacz też:
> Dowcipy o dziennikarzach
> Polacy się starzeją