Wesele polskie. Większość par nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele decyzji związanych z organizacją wesela trzeba będzie podjąć. O czym należy pamiętać przygotowując się do ślubu i wesela? Jakie to będzie wesele?

Kiedy zrobić wesele?

Na początku należy wybrać termin wesela. Pojawia się dylemat – jaki miesiąc? Po pierwsze taki, w którego nazwie jest litera „r”, bo to ponoć przynosi to szczęście. Nasze babcie odradziłyby maj, który uważany jest (był?) za miesiąc pechowy dla nowożeńców. Może dlatego statystyki pokazują, że Polacy nie lubią kusić losu i najczęściej decydują się na czerwiec, sierpień lub wrzesień. Na szczęście jest wiele par młodych, nie przejmujących się zabobonami, więc wesela odbywają się każdego miesiąca roku.

Terminy i formalności

Na pewno z dużym wyprzedzeniem należy zarezerwować salę na wesele. Sala musi spełniać kilka warunków, ważna jest m.in. odpowiednia wielkość, akustyka, itp. Na szczęście istnieje wiele miejsc, które są przystosowane do zorganizowania przyjęcia weselnego. Hotele, restauracje, domy weselne i inne miejsca.

Na pół roku przed ślubem (jeśli nie wcześniej) para młoda winna znać dokładną datę, a nawet godzinę rozpoczęcia ceremonii i oraz zabawy weselnej. Jeżeli młodzi planują ślub kościelny, należy ustalić z proboszczem najważniejsze sprawy. Przyszła panna młoda oczywiście zaczyna poszukiwania wymarzonej sukni ślubnej. Trzeba pomyśleć o wyborze świadków oraz druhen, zdecydować się na konkretny zespół lub didżeja oraz podpisać umowę. Już wszystko? Nie, to dopiero początek przygotowań do jednego z najważniejszych dni w życiu.

Para młoda z karykaturzystą oraz narysowanymi karykaturami.
Dodatkowe atrakcja na wesele polskie? Błyskawicznie rysujący karykaturzysta z Karykatury.com

Wesele tradycyjne czy nowoczesne?

No właśnie, jakie to ma być wesele? Największą popularnością cieszą się wesela tradycyjne, choć część par młodych chce odejść od sztampy i szuka inspiracji. Wybierając temat przewodni wesela, niektórzy starają się nawiązać do wspólnego hobby (może podróże?), ulubionego filmu, muzyki.

Coraz większą popularnością cieszą się wesela charakterystyczne dla Amerykanów i Anglików – garden party. Impreza odbywa się wówczas w pięknie ukwieconym ogrodzie, są rozstawione wielkie namioty.

Ci, którzy wolą polskie tradycje, wesele urządzają np. w stylizowanej karczmie, albo odrestaurowanym dworku szlacheckim. Na drewnianych ławach królują polskie specjały. Jest pieczony prosiak, a do zabawy tanecznej zachęca akordeonista. To oczywiście uproszenie, bo pomysłów na konkretne wesele jest cala masa i warto wsłuchiwać się w porady osób starszych i bardziej doświadczonych.

Szalone inspiracje

A może zabawa weselna nawiązująca do czasów średniowiecza albo do Dzikiego Zachodu? Może amerykański styl gangsterski sprzed wieku, gdy bawiono się w rytmach jazzu i charlestona? Fani Gwiezdnych Wojen i innych filmów, albo Jacksona czy Elvisa Presleya albo Alicji w krainie czarów – na pewno będą mieli dużo pomysłów na najważniejszą noc swojego życia. Jeśli takie jest wasze marzenie – właśnie nadarza się okazja, aby je zrealizować.

Wesele polskie: Satyryczny.com + Albert

Zobacz też:
> Zespół na wesele
> Popularne atrakcje na wesele