Własny ogródek warzywny, to marzenie wielu z nas. Jednak nie każdy mieszka w domu z ogrodem. Na szczęście możemy uprawiać warzywa na balkonie lub tarasie. Balkonowa uprawa warzyw, to w ostatnim czasie dość popularny temat. Własne warzywa są nie tylko dobre w smaku, ale również mogą być ozdobą tarasu

Na balkonie możemy uprawiać wszystkie rodzaje warzyw. Oczywiście niektóre gatunki będą potrzebować dużych donic lub skrzyń. Balkonowa uprawa to nie tylko fajne zajęcie dla nas, ale i dla naszych dzieci. Sadzenie warzyw i opieka nad nimi, to pomysł na wspólne spędzanie czasu.

Warzywa najlepiej uprawiać na balkonie od strony południowej, gdzie jest najwięcej słońca w ciągu dnia. Oczywiście od wschodu lub zachodu również będą rosły, jednak będzie to nieco wolniejszy proces. Północny balkon nie nadaje się dla warzyw ze względu na brak dostępu do słońca.

W balkonowej uprawie najważniejszy jest odpowiedni dobór pojemnika. To właśnie doniczka lub skrzynia będzie naszą grządką warzywną. Większość warzyw dobrze będzie rosła w donicach 5-litrowych. Długie i niskie doniczki balkonowe są dobre do warzyw liściastych, rzodkiewki czy mini marchewek. Z powodzeniem wyhodujemy w nich również truskawki czy poziomki, a także cebulę i czosnek.

Okrągłe donice są głębsze, dlatego też nadają się do uprawy warzyw korzeniowych. Tutaj musimy jednak uważać na ich ilość. Zbyt dużo warzyw w jednym pojemniku sprawi, że nie osiągną pożądanych rozmiarów. Do uprawy balkonowej dobrze sprawdzają się skrzynie drewniane np. takie na jabłka.

Możemy je pomalować na dowolny kolor. Skrzynia jest dość duża, dlatego też z powodzeniem wyhodujemy w niej wszystkie rodzaje warzyw. Od środka wystarczy zamocować czarną agrowłókninę. Możemy również zrobić skrzynie z drewnianych desek. Dzięki temu dobierzemy rozmiar pojemnika do warzyw jakie chcemy uprawiać, a także do wielkości balkonu. W dużych skrzyniach możemy łączyć różne rodzaje warzyw. Na balkonie możemy również uprawiać ziemniaki lub bataty. Najlepiej robić to w lnianych workach wypełnionych ziemią.

Dno doniczek lub skrzyń powinno dobrze odprowadzać nadmiar wody. Najlepszy do tego będzie keramzyt lub żwir. Ziemię należy dobrać do poszczególnych gatunków warzyw. Zioła wolą ziemię przepuszczalną, dlatego najlepiej wymieszać ją z piaskiem. Pamiętajmy również, że w pojemniku jest ograniczona ilość składników odżywczych. Żeby warzywa lepiej rosły, powinniśmy wymieszać ziemię z obornikiem granulowanym. Obornik granulowany to ekologiczny nawóz, który nie ma intensywnego zapachu. Dlatego też dobrze sprawdzi się w uprawie balkonowej.

Warzywa na balkonie uprawiamy podobnie, jak te w gruncie. Mamy jednak mniej pracy, gdyż w doniczkach rośnie znacznie mniej chwastów. Warzywa sadzimy bezpośrednio do pojemników lub z wcześniej przygotowanej rozsady. Warzywa korzeniowe i liściaste sadzimy bezpośrednio do doniczek. Resztę warzyw najlepiej sadzić z wcześniej przygotowanej rozsady. Dzięki temu mamy pewność, że warzywa dojrzeją przed końcem sezonu.

Doniczkowa uprawa warzyw wymaga od nas regularnego podlewania. W upalne dni powinniśmy to robić nawet 2-3 razy dziennie. Dotyczy to małych doniczek. Większe skrzynie wystarczy podlewać raz dziennie.

Warzywa na balkonie: (c) Satyryczny.com / GT

Zobacz też:
> Zaskakujące ciekawostki o warzywach
>