Uraz kolana – objawy, rodzaje urazów, zapobieganie urazom kolana u dzieci
W dzieciństwie nie brakuje urazów i kontuzji. Dzieci bardziej aktywne lub uprawiające sport mogą doznać urazu kolana z powodu nadmiernej eksploatacji, czyli gdy zbyt intensywnie trenują lub wykonują wiele powtarzalnych ruchów kolanem. Warto wiedzieć, co robić, aby uniknąć powikłań.
Spis treści:
Urazy kolana u dzieci
Kolana odpowiadają za podtrzymywanie ciężaru ciała podczas chodzenia, biegania czy stania oraz ułatwiają poruszanie nogą. Kolano jest największym i najbardziej złożonym stawem w organizmie. Łączy kość udową z górną częścią kości podudzia. Składa się z kości, chrząstki, więzadeł, mięśni i ścięgien, które u dzieci mogą łatwo ulec kontuzji, z powodu niedojrzałości organizmu. Uraz kolana może dotyczyć jednej części kolana lub więcej.
Rodzaje urazów kolana u dzieci
1) Zwichnięcia — gdy więzadło zostaje naciągnięte lub naderwane.
2) Naciągnięcia — gdy mięsień lub ścięgno zostaje naderwane, lub zerwane częściowo, lub całkowicie.
3) Zapalenie ścięgna — gdy ścięgno ulega podrażnieniu lub zapaleniu, zwykle z powodu nadmiernego wysiłku lub niewłaściwego treningu.
4) Rozdarcia łąkotki — gdy chrząstka między kośćmi górnej i dolnej części nogi rozrywa się lub pęka.
5) Złamania.
6) Zwichnięcie rzepki — gdy rzepka wysuwa się z miejsca.
7) Zapalenie kaletki maziowej — zapalenie jednego z worków maziowych (wypełnionych płynem), które amortyzują kolano.
Objawy urazu kolana
Objawy zależą od przyczyny urazu. W większości przypadków występuje ból, ale zdarzają się również sytuacje, gdy kolano wygląda lub czuje się słabo, jest sztywne lub bardzo wiotkie, spuchnięte lub posiniaczone. Dziecko może nawet nie być w stanie w pełni go zgiąć lub wyprostować.
Diagnoza urazu kolana powinna być postawiona przez pracownika służby zdrowia, który będzie zadawał pytania o to, jak doszło do urazu oraz o objawy. Następnie przeprowadzi on badanie fizyczne pacjenta, w tym wywierając nacisk na kolano i nogę oraz poruszając nimi w określony sposób. Pokaże to, która część lub części kolana mogą ulec kontuzji.
Co zrobić, gdy dziecko ma uraz kolana?
Jeśli wiesz, że Twoje dziecko doznało urazu kolana, pierwsze co należy zrobić to udać się na pogotowie lub skonsultować z pediatrą. Specjalista ustali przyczynę urazu, a następnie przeprowadzi leczenie.
1) Leki przeciwzapalne — pomagają one zmniejszyć ból i stan zapalny w stawie.
2) Odpoczynek — kontuzjowane kolano będzie powodować ból, który może być nasilony przez ruch. Idealnie byłoby, gdyby zapewniono odpowiedni odpoczynek.
3) Miejscowe chłodzenie — bardzo pomocne jest przykładanie lodu, przykrytego ręcznikiem, do kolana przez 15-20 minut co godzinę. Zimno zapobiega uszkodzeniu tkanek i pomaga zmniejszyć ból i obrzęk.
4) Kompres — stosowany w celu zapobiegania nadmiernemu ruchowi kolana podczas jego gojenia.
5) Uniesienie kolana — pomaga zmniejszyć obrzęk i ból. Poduszki lub koce mogą być stosowane na nodze, aby utrzymać komfort, ale poduszki nie powinny być umieszczone pod kolanem.
6) Dziecięce ortezy na kolano — ograniczają one ruch i stabilizują kolano podczas leczenia.
7) Fizjoterapia — w niektórych przypadkach konieczne są terapie funkcjonalne, aby przywrócić siłę i ruch kolana.
8) Operacja — gdy lekarz uzna ją za konieczną.
Zapobieganie urazom kolana u dzieci
Dzieci poznają świat i rozwijają się, a w trakcie tego procesu mogą mieć wypadki i urazy. Aby jednak pomóc im w zapobieganiu urazom kolan, pomocne mogą być poniższe zalecenia.
1. Upewnij się, że zawsze noszą odpowiedni sprzęt ochronny podczas uprawiania sportu. Należy nosić ochraniacze kolan i goleni, aby chronić kolana.
2. Upewnij się, że noszą wygodne buty sportowe, które są w dobrym stanie i odpowiednie dla ich stóp i sportu lub aktywności, którą wykonują.
Uraz kolana: (c) Satyryczny.com / GT
Zobacz też:
> Hipnoterapia
>