Dlaczego warto poznać tymianek? Ta silnie pachnąca roślina od wieków leczy wiele dolegliwości. Tymianek ciekawostki

Środek łagodzący dla układu laryngologicznego

Tymianek jest tradycyjnie stosowany w leczeniu chorób laryngologicznych i układu oddechowego (zapalenie oskrzeli, krztusiec, angina, zapalenie ucha, astma, przeziębienia, katar, itp.) poprzez inhalację. Dzięki tymolowi (przeciwzakaźnemu), geraniolowi (przeciwwirusowemu), karwakrolowi (łagodzącemu) i linalolowi, który stymuluje naturalne mechanizmy obronne, tymianek czyni cuda, szczególnie w łagodzeniu kaszlu i rozrzedzaniu wydzieliny z oskrzeli i nosa.

Tymianek – przyjaciel układu pokarmowego

Tymianek działa tonizująco i przeciwskurczowo, pomaga w trudnym trawieniu, łagodzi wzdęcia, wzdęcia i biegunkę. Napar po obfitym posiłku zapobiega fermentacji i uspokaja skurcze jelit i żołądka. Mówi się również, że jest skuteczny przeciwko bakteriom, które jest związane z wrzodami żołądka.

Tonik przeciw zmęczeniu

Suszony tymianek jest bardzo bogaty w żelazo (124 mg/100 g). Bierze również udział w tworzeniu czerwonych krwinek. Zawiera również witaminę C, która sprzyja wchłanianiu tego żelaza, witaminę K i wapń, które są niezbędne między innymi do krzepnięcia krwi. W postaci naparu lub jako przyprawa jest dobrym naturalnym środkiem przeciw anemii.

Mistrz w walce z oznakami starzenia

Wśród aromatów tymianka są duże ilości przeciwutleniaczy, od tymolu do flawonoidów. Związki te skutecznie ograniczają szkodliwe działanie wolnych rodników, zapobiegając w ten sposób powstawaniu patologii serca. Także niektórych nowotworów i chorób związanych ze starzeniem się organizmu. W przypadku schorzeń kostno-stawowych nic nie pobije tymianku wraz z zawartym w nim paracymenem.

Łagodzi niepokój i stany lękowe

Naukowcy interesują się tymiankiem od dawna. Podczas gdy tymol stymuluje ogólny stan fizyczny i psychiczny, karwakrol ma działanie relaksujące poprzez aktywację receptorów GABA. Te białka błonowe hamują aktywność nerwową neuronów. To właśnie do nich skierowane są benzodiazepiny (leki anksjolityczne). Dlatego tymianek łagodzi niepokój.

Więcej niż olejek eteryczny

Tymianek spożywany w postaci naparu nie ma działań niepożądanych. W postaci olejku eterycznego może jednak powodować podrażnienie błon śluzowych i wysokie ciśnienie krwi. Ponadto, ze względu na zawartość witaminy K, nie jest zalecany dla osób stosujących leczenie przeciwzakrzepowe.

Ciekawostki o tymianku: (c) Satyryczny.com

Zobacz też:
> Rumianek
> Rokitnik