Tort na komunię – poradnik

Mało kto z nas decyduje się na samodzielne upieczenie okazjonalnego tortu, zwłaszcza gdy okazja jest naprawdę ważna. Nie mówimy tu o zwykłych urodzinach dla kilku najbliższych przyjaciół, którzy na pewno nie mieliby żadnych oporów przed zjedzeniem naszego eksperymentu kulinarnego. Chodzi o komunię własnego dziecka, na którą zapraszamy bliższą i dalszą rodziną, czyli najczęściej kilkadziesiąt osób.

Tort komunijny, co tu dużo mówić – musi być wyjątkowy. Perfekcję pomoże nam osiągnąć prawie każda profesjonalna pracownia cukiernicza, więc nie pozostaje nic innego, jak czym prędzej się do niej zgłosić i od razu złożyć zamówienie na smakowity i równie dobrze prezentujący się wypiek. Oczywiście jeśli nie planujemy takiego tortu zrobić samemu.

Jak zamówić tort komunijny

W pierwszej kolejności zwykle zostaniemy poproszeni (przez obsługującą nas osobę lub gotowy formularz) o wskazanie pożądanego rozmiaru tortu (wagi). Nie musisz decydować się na ten największy, zwłaszcza jeśli nie zapraszasz aż tak dużo gości. Dlatego najlepiej policz wszystkich zaproszonych i podaj tę liczbę, aby pracownia sama zadecydowała o tym, jaki rozmiar będzie odpowiedni.

Następnie wybierz smak wypieku. W przypadku tortów komunijnych najpopularniejszym i najczęściej wybieranym wariantem jest klasyczna śmietanka, którą można uzupełnić dodatkiem świeżych owoców, czyli np. lekko kwaskowatymi wiśniami lub słodkimi truskawkami. Wtedy tort ma nieco ciekawszy i nieszablonowy wygląd.

Jaki tort na komunię?

Prawidłowo upieczone torty komunijne są miękkie i puszyste, ale jednocześnie wilgotne. Śmietankowe mają piękne gładkie pokrycie, które tworzy idealną bazę dla różnych dekoracji, nawiązujących do typu i charakteru uroczystości.

Do personalizacji wypieku dochodzi dopiero na sam koniec, gdy wraz z przyszłym wykonawcą tortu przechodzisz do wyboru elementów dekoracyjnych i różnych jadalnych ozdób. Można postawić na klasyczne cukrowe kwiatuszki lub dodatkową polewę albo zdecydować się na to, żeby tort na komunię został pokryty zdjęciem dziecka. Zazwyczaj takie zdjęcie umieszcza się na opłatku lub specjalnej hostii. Nawet tego tupu ozdoba może nawiązywać do okazji, z jakiej zostanie stworzony tort.

Tort na komunię: (c) Satyryczny.com / GT

Zobacz też:
> Ciekawostki o tortach
> Popularne atrakcje na wesele