Od jakiegoś czasu coraz więcej tekstów w Internecie jest pisanych przez AI czyli sztuczną inteligencję. Czy copywriterzy (copiki) mają się czego bać i wkrótce nikt nie będzie u nich zamawiać tekstów, które są droższe o kilkaset procent? Czy teksty pisane przez AI to przyszłość Internetu?

Artykuły generowane przy użyciu AI

Niektórzy copywriterzy z triumfem informują, że są w stanie w 100% rozpoznać który konkretnie tekst napisała sztuczna inteligencja. Jednak to część prawdy. O ile niektóre teksty pisane przez AI faktycznie można rozpoznać (są napisane szablonowo, w każdym jest podsumowanie – 2-3 zdania powielające to, co jest już wyżej), wiele tekstów jest już trudniejszych do rozpoznania.

Po pierwsze, są pisane według innego szablonu, po drugie osoba obsługująca program ma większe doświadczenie i poznała już pewne tajniki, po trzecie – umiejętnie poprawiony przez człowieka tekst wygenerowany przy użyciu AI, choć raczej gorszej jakości niż pisany przez człowieka, może już być trudny do rozpoznania.

Teksty pisane przez AI są tańsze

Poziom tekstów generowanych przez ludzi, używających sztuczną inteligencję jest wciąż dosyć kiepski. Jednak powiedzmy sobie szczerze: AI szybko się uczy, więc w każdej chwili może to się zmienić. Podkreślam: w każdej chwili. Ta technologia jest poprawiana, AI (podobno) sama też się uczy.

A co z ceną tekstów generowanych przez sztuczną inteligencję? W największym skrócie: jest kilkaset procent niższa niż tekst napisany przez człowieka. Szczególnie, jeśli ten zna się na rzeczy i cenami nie chce konkurować z AI.

Teksty na zaplecza

Jeśli artykuł ma trafić na zaplecze (w skrócie: stronę www gorszej jakości), dla jej właściciela sprawa niskiej ceny jest istotna. Doświadczony dziennikarz / copywriter, z każdym w miarę sensownym tekstem sobie poradzi i go szybko zredaguje. Nie będzie to (na razie) tekst dobrej jakości, więc dobrzy copywriterzy na razie mogą spać spokojnie.

Jednak sprawdzanie faktów jest ważne, bo AI (na jej obecnym poziomie) myli się i potrafi wprowadzić w błąd. W tekście na temat polskiego miasta, podała specjał regionalny, który nie istnieje. Po sprawdzeniu okazało się, że to była nazwa jakiejś małej miejscowości. W innych tekstach wygenerowanych przez AI były podobne przypadki, więc wiedza i inteligencja osoby która redaguje tekst, jest ważna, aby w porę wyłapać oczywiste błędy.

Tekst od AI czy copywritera?

Plasując obecne możliwości AI, dałbym jej ocenę niższą od średnio utalentowanego copywritera. I lepszą od tych początkujących, choć możliwości wynajdywania trafnych faktów, kojarzenia, samodzielnego wyciągania wniosków przez AI, wciąż pozostawia wiele do życzenia.

Przy tekstach na zaplecza i chęci oszczędzania, jak już napisałem, AI sprawdza się całkiem nieźle, a będzie jeszcze lepiej. Przy tekstach specjalistycznych, sztuczna inteligencja obecnie nie jest w stanie konkurować z autorem tekstu, który ma kierunkowe wykształcenie, do tego po prostu umie pisać.

Choć copywriterzy uśmiechają się gdy słyszą pytanie czy sztuczna inteligencja sprawi, że staną się niepotrzebni, ten moment nieubłaganie się zbliża. Tak, jak wydawcy prasy nie tak dawno temu z konieczności musieli oszczędzać na wszystkim, w tym na pracy dziennikarzy, to samo stanie się z właścicielami portali internetowych. Ciekawie napisany, oryginalny tekst, którego nie trzeba wcale poprawiać, do tego 5-10 razy tańszy niż tekst napisany przez człowieka… Kapitalizm i ekonomia zwyciężą. Ale będzie mi jakoś dziwie, gdy będę miał świadomość, że w sieci ludzie czytają teksty pisane nie przez innych ludzi, lecz przez sztuczną inteligencję.

Teksty pisane przez AI: (c) Satyryczny.com

Zobacz też:
> Artykuły sponsorowane. Trudna sztuka pisania tytułów
> Reach a Blogger – co jest nie tak?