Sposób na kaca

Chyba każdy, komu zdarza się od czasu do czasu nieco za bardzo poimprezować, wie bardzo dobrze o tym, jak wyglądają skutki takiego imprezowania. Kac po całonocnej balandze bywa naprawdę okrutny i często nie mija pomimo łykania kolejnych środków przeciwbólowych. Poniższe domowe sposoby na kaca pomogą jednak każdemu szybciej dojść do dobrej formy. Zastosowanie ich wszystkich zwiększy szansę na całkowitą wygraną ze wszystkimi nieprzyjemnymi objawami.

1. Nawadnianie

W przypadku silnych mdłości może pojawić się problem z piciem wody, ale to właśnie bardzo dobre nawodnienie organizmu może pomóc najszybciej pozbyć się kaca. Ból głowy to często efekt silnego odwodnienia. Alkohol prowadzi natomiast do wypłukania wody z organizmu, wraz z różnymi substancjami mineralnymi, przez co dochodzi nie tylko do pojawienia się bólu głowy, ale też i mdłości oraz uczucia zmęczenia. Do wody warto dodać sporą ilość soku z cytryny. Występująca w tym owocu witamina C przyspieszy przemianę materii i pomoże w szybszym rozkładzie alkoholu.

2. Tłuste jedzenie

Kac zazwyczaj wywołuje ochotę na tłuste, ciężkostrawne jedzenie. Może być to jednak jednocześnie jedzenie zdrowe i w miarę wartościowe, bo właśnie taki posiłek, będący idealnym sposobem na kaca, skrywa się pod postacią jajecznicy z dodatkiem bekonu, podanej ze świeżym pełnoziarnistym pieczywem i garścią pomidorków koktajlowych.

Gdy organizm zostanie już zasilony energią pochodzącą z żywności, nastąpi idealny moment na zaparzenie mocnej kawy. Zastrzyk kofeiny przyspieszy powrót do formy i na pewno doda dodatkowych sił do walki z kacem.

3. Elektrolity

Domowe sposoby na kaca uwzględniają korzystanie z pomocy z zewnątrz. Sama woda może okazać się niewystarczająca w kontekście nawodnienia organizmu, zwłaszcza jeśli podczas imprezy spożyło się naprawdę sporą ilość alkoholu, która – jak można od razu założyć – wprost musiała doprowadzić do wypłukania licznych minerałów z organizmu, a zwłaszcza potasu, magnezu i sodu. Niedobór tych składników zostanie szybko uzupełniony z pomocą gotowych elektrolitów. Preparaty tego rodzaju są dostępne i w aptekach, i w drogeriach, i nawet w większych marketach na działach z różnymi suplementami diety, witaminami i syropami.

4. Czekolada

Równie dobrym sposobem na kaca w kontekście uzupełniania niedoborów składników mineralnych będzie spożycie pewnej ilości… czekolady. Prawdziwa czekolada, a tak naprawdę czyste kakao to jedno z lepszych źródeł łatwo przyswajalnego i pełnowartościowego magnezu. Ponadto taki pasek gorzkiej czekolady, zawierającej przynajmniej 70% czystego kakao, to również świetny sposób na poprawienie swojego humoru, który w przypadku walki z kacem może nie być najlepszy.

5. Sposób na kaca: Zimny prysznic

Gdy już organizm zostanie w miarę dobrze nawodniony, utracone substancje mineralne znów go zasilą, a apetyt minie wskutek spożycia wartościowego posiłku złożonego z jajek, warzyw, pieczywa i kawy, można będzie zmobilizować się do wzięcia prysznica, ale nie takiego zwyczajnie ciepłego, a właśnie zimnego, natychmiast stawiającego na nogi.

Nie wszystkie skuteczne i domowe sposoby na kaca muszą być przyjemne. Zimny prysznic raczej nikomu nie przypadnie do gustu, zwłaszcza przy odczuwanym kiepskim samopoczuciu, ale warto się do niego zmusić, zarówno po to, by się odświeżyć i odrobinę obudzić, jak i w celu przyspieszenia krążenia oraz usprawnienia przemiany materii, za sprawą której organizm dużo szybciej pozbędzie się wciąż zalegającego w nim alkoholu.

6. Ćwiczenia

Na zakończenie kuracji leczącej kaca warto zaserwować sobie jakieś ćwiczenia. Zimny prysznic powinien na tyle mocno naładować organizm, by zachęcić go do jakiegoś wzmożonego wysiłku. Nie bez powodu mówi się, że na kaca najlepsza jest praca. Mowa tu oczywiście o pracy fizycznej albo po prostu jakichś lżejszych, aczkolwiek pobudzających krążenie ćwiczeniach. Takie sposoby na kaca naprawdę działają, o ile człowiek tylko zmusi się do tego, by je na sobie wypróbować.

Sposób na kaca: (c) Satyryczny.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o alkoholu
> Alkoholizm