Sporty zimowe informacje o sportach zimowych. Hokej, narciarstwo, biegi narciarskie, łyżwiarstwo, skoki narciarskie

Doleżal stawia na sprawdzonych

Na zawody w Niżnym Tagile inaugurujące rywalizację w Pucharze Świata skoczków narciarskich trener kadry Polski Michal Doleżal wybrał siedmiu zawodników: Kamila Stocha, Piotra Żyłę, Dawida Kubackiego, Stefana Hulę, Jakuba Wolnego, Andrzeja Stękałę i Klemensa Murańkę. Konkursy na rosyjskiej skoczni odbędą się w dniach 19-21 listopada. W tym sezonie skoki narciarskie będą transmitowane na antenach Eurosportu, a w otwartej telewizji w TVN.

Johaug nie pobiegnie w TdS

Najlepsza biegaczka narciarska ostatnich lat Therese Johaug zrezygnowała ze startu w cyklu Tour de Ski. 33-letnia norweska zawodniczka poinformowała, że do 26 grudnia będzie trenować na zgrupowaniu wysokogórskim i nie zdoła przygotować się odpowiednio do startu w rozpoczynającym się 28 grudnia w Lenzerheide TdS (zakończy 4 stycznia w Val di Fiemme). Johaug jest trzykrotną triumfatorka Pucharu Świata i 14-krotna mistrzynią świata, ale w swoim dorobku nie ma złotego medalu olimpijskiego w konkurencjach indywidualnych. Ma zamiar je zdobyć na przyszłorocznych igrzyskach w Pekinie i startowi w tej imprezie podporządkowała cały sezon.

Kadra Polski na skoki w Wiśle

Polski Związek Narciarski ogłosił skład reprezentacji Polski na inauguracyjne zawody Letniej Grand Prix w Wiśle-Malince. Na liście startowej znalazło się 12 zawodników: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Andrzej Stękała, Jakub Wolny, Klemens Murańka, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł, Stefan Hula, Maciej Kot, Tomasz Pilch i Jarosław Krzak. W najbliższy piątek odbędą się trening oraz kwalifikacje, a konkursy zostaną rozegrane w sobotę i niedzielę. O 13:00 startować będą panie, a o 17:30 zaczną rywalizację panowie.

Kadra skoczków bez gwiazd

Trener reprezentacji Polski skoczków narciarskich Michal Doleżal powołała na najbliższe zawody Letniej Grand Prix w Courchevel siedmiu zawodników: Jakuba Wolnego, Stefana Hulę, Pawła Wąska, Aleksandra Zniszczoła, Klemensa Murańkę, Macieja Kota i Andrzeja Stękałę. W ekipie zabrakło trzech naszych najlepszych skoczków – leczącego kontuzjowaną stopę Kamila Stocha oraz Dawida Kubackiego, lidera LGP 2021 po zawodach w Wiśle oraz Piotra Żyły.

Podwójne podium w PŚ panczenistek dla Ziomek

Kaja Ziomek zajęła trzecie miejsce w rywalizacji na 500 metrów podczas Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim w Stavanger. Polska panczenistka uzyskała nowy rekord życiowy – 37.746 sekundy. Wygrała Amerykanka Erin Jackson (37.602 s) przed Japonka Nao Kodairą (37.708). Na dziewiątej pozycji sklasyfikowana została inna Polka, Andżelika Wójcik (38.198). 24-letnia Ziomek jest brązową medalistką mistrzostw świata i Europy z 2020 roku w sprincie drużynowym. Ponadto Andżelika Wójcik, Kaja Ziomek i Natalia Czerwonka wygrały w Stavanger nieolimpijski sprint drużynowy. Polki w norweskich zawodach wyprzedziły Kanadyjki i Chinki.

Nowy sport na zimowych igrzyskach

Skialpinizm został dołączony do programu zimowych igrzysk olimpijskich, które w 2026 roku odbędą się w Mediolanie i Cortinie d’Ampezzo. Wniosek włoskich organizatorów zatwierdził Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Narciarstwo wysokogórskie (skialpinizm) to połączenie wędrówki na nartach, wspinaczki zimowej oraz zjazdu po zazwyczaj trudnym terenie.

Hokeistki nie pojadą do Pekinu

Podczas rozgrywanego w czeskim Chomutowie, finałowego turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w Pekinie, polskie hokeistki przegrały z Czeszkami 0:16 (0:5, 0:7, 0:4). Wcześniej Polki uległy Węgierkom 1:11, a po drugiej porażce straciły szanse na wywalczenie awansu, bo do igrzysk kwalifikują się tylko zwyciężczynie turnieju, w którym uczestniczy jeszcze ekipa Norwegii, z którą biało-czerwone zmierzyły się w niedzielę.

Panczeniści w Tomaszowie

W piątek w Tomaszowie Mazowieckim rozpoczną się zawody Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim, które są też rywalizacja o prawo startu w igrzyskach w Pekinie. W imprezie wystartuje 300 panczenistów, w tym 20 reprezentantów Polski. Kolejne zawody PŚ zaplanowano w Stavanger (19-21 listopada), Salt Lake City (3-5 grudnia), Calgary (10-12 grudnia) oraz finał w Heerenveen (11-13 marca 2022).

Wypadek polskiej narciarki

Izabela Marcisz, wielka nadzieja polskich biegów narciarskich, uległa wypadkowi w czasie piątkowego treningu na nartorolkach. Do dramatycznego zdarzenia doszło w Szczyrbskim Jeziorze na Słowacji, gdzie Marcisz przebywała z innymi biegaczkami na zgrupowaniu kadry. O jej wypadku poinformował prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner. Wedle jego opinii powrót zawodniczki do zdrowia może potrwać dłuższy okres.

Sporty zimowe informacje w Satyryczny.com: (c) Trybuna