Jedną z dodatkowych atrakcji wesel, rocznic ślubu, chrzcin, komunii i wszelkich innych uroczystości, są dodatkowe stoły bufetowe, w których główną rolę odgrywają słodycze. Słodki stół na wesele, imprezy rodzinne i firmowe w większości przypadków przygotowują zewnętrzne firmy. Jednak jeśli masz trochę czasu i jest się osobą kreatywną, można przejąć na siebie ten obowiązek i samodzielnie wykonać swój pierwszy candy bar.
Spis treści:
Stół dopasowany do charakteru imprezy
W pierwszej kolejności na uwagę zasługuje motyw wesela. Trzeba cały czas skupiać się na tym, jaki efekt chce się osiągnąć, o jakim typie uroczystości się marzy i jakie elementy, dekoracje i detale pomogą to wszystko osiągnąć. Słodkie stoły inaczej prezentują się na typowych tradycyjnych komuniach wystawianych na niewielkich salach, inaczej podczas firmowych imprez odbywających się w małych salach restauracyjnych, a jeszcze inaczej na wielkich eleganckich weselach, którym bliżej do prawdziwych tradycyjnych balów niżeli normalnych przyjęć.
Słodki stół na wesele może przyjąć formę bardziej nowoczesną lub klasyczną, rustykalną albo glamour, a nawet nawiązywać dekoracjami i poszczególnymi elementami do konkretnych bajek, filmów lub innych elementów kultury czy sztuki. Daje on spore pole do popisu dla kreatywnej osoby, która go przygotowuje.
Słodki stół na wesele – przekąski dla każdego
Druga równie ważna kwestia o którą także trzeba zadbać, to dopasowanie ilości słodkich przekąsek do ilości gości. Chcąc wypełnić stół różnymi łakociami, raczej nie będzie się w stanie podać z każdego z nich w takiej porcji, by wszyscy mogli spróbować wszystkiego. Jednak na ogół przyjmuje się, by każda osoba mogła otrzymać przynajmniej trzy porcje różnych przekąsek. Jeżeli więc candy bar tworzy się na pięćdziesiąt osób, łącznie należy przyszykować co najmniej sto pięćdziesiąt różnorodnych słodkich deserów.
O większych ilościach warto pomyśleć wtedy, gdy przygotowywane desery mają niewielkie rozmiary (i wręcz miniaturową formę), dlatego przy konsumpcji aż proszą się o to, by próbować ich jak najwięcej. W żadnym wypadku nie można dopuścić do sytuacji, żeby jakikolwiek gość wesela nie mógł niczego skosztować ze słodkiego stołu.
Wybór deserów i słodkich przekąsek
Ostatnim i chyba najważniejszym wyzwaniem stanie się wybór konkretnych słodkości, które zagoszczą na stole. Co wybrać? Tradycyjnie candy bar wypełniany jest przede wszystkim małymi kawałkami ciast, cupcakes, muffinkami i ciasteczkami, a także bezami, francuskimi makaronikami oraz kokosankami.
Dopełniają go wielobarwne lizaki, chłodne desery z musami w słoiczkach, wykwintne mono porcje i czekoladowe praliny. Dzieci na pewno ucieszą się z faktu, gdy tylko na słodkim stole ujrzą puchate pączki albo cukrowe donuty pokryte lukrem, czekoladowymi polewami i posypane różnymi drażami.
Ile kosztuje słodki stół na wesele?
Cena za usługę przygotowania candy baru jest uzależniona od wielu czynników, takich jak liczba gości, wybór asortymentu, a także lokalizacja wesela. Najmniej kosztowna propozycja, którą udało nam się odkryć wśród firm specjalizujących się w tworzeniu słodkich kącików, wynosiła 400 zł.
W przypadku najbardziej luksusowej oferty, podobnie jak dla większości usług, nie ma górnej granicy ceny. Przykładowo, jeśli chcielibyśmy zaserwować słodkości dla 300 gości weselnych, koszt takiego bufetu może sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych. Średni koszt candy baru na wesele dla 100 osób, w dużych aglomeracjach, oscyluje wokół 2000 zł.
Warto jednak zaznaczyć, że każda oferta jest zazwyczaj wyceniana indywidualnie.
Słodki stół na wesele: (c) Satyryczny.com / GT
Zobacz też:
> Kiedy zaprosić gości na ślub i wesele
> Popularne atrakcje na wesele