Serial Przyjaciółki od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem widzów obojga płci. Nic dziwnego, bo fabuła obfituje w zaskakujące zwroty zdarzeń, bohaterowie są wyraziści, a omawiane problemy bliskie współczesnemu Polakowi. Poza tym plejada znanych, lubianych i cenionych aktorów przyciąga przed telewizory rzesze nowych odbiorców.

„Lubię ten serial, bo to opowieść o moim życiu. Jest miłość, ale też zdrada, macierzyństwo, praca, przyjaźń i nieoczywiste wybory” – mówi 40-letnia Natalia, wielbicielka serialu.

Przypominamy, jak zmieniały się serialowe przyjaciółki. Która z nich przeszła największą metamorfozę?

Od Matki Polki do ambitnej prawniczki, czyli jak zmieniała się Anka Strzelecka

Metamorfoza Anki Strzeleckiej, typowej Matki Polki, poświęcającej się dla dzieci i męża, cieszy wszystkich. W pierwszych sezonach serialu bohaterka grana przez Magdalenę Stużyńską – Bauer nie wierzyła w siebie, nie potrafiła zawalczyć o własne dobro. Była całkowicie podporządkowana innym. Z bólem znosiła kolejne upokorzenia ze strony zdradzającego ją męża Pawła, ale nie podejmowała drastycznych kroków, ze względu na dobro dzieci. Problemy z nadużywaniem alkoholu również podkopały jej wiarę we własną siłę.

Z każdym kolejnym sezonem Anka się zmieniała. Gdy dzieci podrosły, dokończyła studia. Zaczęła o siebie dbać. W najnowszym sezonie widzimy pewną siebie, ambitną prawniczkę, która do pełni szczęścia nie potrzebuje już mężczyzny. Jest wolna, świadoma swojej kobiecości i sprawczości, co podkreśla eleganckimi, długimi sukienkami, dobrze skrojonymi garniturami i wyrazistą, czerwoną szminką na ustach. Taką Ankę Strzelecką lubimy. Jej wyjątkowość w końcu zaczyna dostrzegać mąż Paweł. Czy nie jest jednak za późno?

Przewrotny los, czyli jak zmieniało się życie Patrycji Kochan

Widzowie mają wrażenie, że w najnowszym 21 sezonie „Przyjaciółek” los w końcu uśmiechnie się do pięknej Patrycji (w tej roli Joanna Liszowska). Jej ukochany Wiktor przeżył operację, wraca do zdrowia, a Mikołaj pokochał nowego męża swojej mamy. Nie zawsze jednak w życiu bohaterki działo się dobrze.

Patrycja nie miała szczęścia do mężczyzn, a jej największym marzeniem było stworzenie rodziny i posiadanie dzieci. Nagła śmierć pierwszego męża Michała, choroba bohaterki, problemy z pracą – to wydarzenia, które zdeterminowały jej życie. Kochan jednak zawsze zachowywała pogodę ducha, co zjednywało jej przyjaciół.

Z całej czwórki to właśnie Pati jest osobą ciepłą, najbardziej życzliwą, trochę szaloną. Nie zmienił się także styl ubierania bohaterki. Długie blond loki, będące jej znakiem rozpoznawczym , idealnie pasują do sukienek boho i luźnych tunik. Patrycja jest bardzo kobieca, choć nie mieści się w rozmiarze 36. Za to jednak ją kochamy.

Od Kopciuszka do kobiety świadomej – Inga Gruszczyńska

Inga od zawsze należała do najspokojniejszych z całej czwórki przyjaciółek z Warszawy. W pierwszych odcinkach serialu widzieliśmy, jak bardzo przejmuje się opinią innych i nie potrafi być samodzielna, mimo że jest żoną i matką. Rozstanie z mężem sprawia, że Inga musi stawić czoła wyzwaniom. I paradoksalnie to przyczynia się do jej metamorfozy.

Gruszczyńska zaczyna wierzyć w siebie i uświadamia sobie, że życie bez mężczyzny jest możliwe. W najnowszych sezonach Inga jest kobietą silną, pewną siebie, uśmiechniętą, dokonującą właściwych wyborów. Zdecydowała się na związek z podróżnikiem Łukaszem, bo to podpowiadało jej serce. Trudne przeżycia ją hartują i wydobywają na powierzchnię wewnętrzną siłę. Podziw budzą relacje Ingi z byłymi partnerami i ojcami córek Gruszczyńskiej. W takim otoczeniu kobiecie nie grozi żadne nieszczęście. W rolę Ingi wciela się ulubienica publiczności Małgorzata Socha.

Ambicja i cięty język – czyli Zuza Markiewicz w akcji

Zuza Markiewicz grana przez Anitę Sokołowską od zawsze wiedziała, czego w życiu chce. Zawsze twardo stąpała po ziemi, była niezniszczalna. Cięty język szedł w parze z inteligentnym poczuciem humoru i błyskotliwością. Praca stanowiła priorytet w jej życiu. Zawsze elegancka, w najmodniejszych strojach, z nienaganną fryzurą i makijażem. Wydawać by się mogło, że praca zawsze będzie w życiu Markiewicz na pierwszym miejscu.

Ku zaskoczeniu wszystkich Zuza została matką, choć zawsze zarzekała się, że nie założy rodziny. W najnowszym sezonie będzie pojawiała się rzadko, a to za sprawą pracy w berlińskim banku. Zuza zarówno jako dyrektor europejskiego banku, jak i matka dwóch chłopców radzi sobie świetnie. Czy jednak relacja z Błażejem przyniesie jej osobiste szczęście? Odpowiedź na to pytanie znajdą widzowie w najnowszym, 21 sezonie serialu.

Serial Przyjaciółki wciąż cieszy widzów

Inga, Anka, Patrycja i Zuza to kobiety, które wiele przeszły. Za nimi zarówno dobre, jak i złe chwile. Jedno jest niezmienne w ich życiu – silna kobieca przyjaźń, która daje napęd do pokonywania życiowych burz. Polecam powrócić do pierwszych sezonów serialu, aby zobaczyć, jak bardzo serialowe przyjaciółki się zmieniły. Nie tylko wizualnie. I choć kiedyś były dużo młodsze, to jednak dopiero teraz są naprawdę piękne. Czas działa na ich korzyść.

Pierwszy odcinek serialu wyemitowano w telewizji Polsat 6 września 2021. Dotychczas wyemitowano ponad ćwierć tysiąca ok. 44-minutowych odcinków.

Serial Przyjaciółki: (c) Satyryczny.com / GT

Na zdjęciach: Magdalena Stużyńska (2008). Foto: Paweł Matyka / cc by-sa 4.0. Joanna Liszowska (2007), foto: Sławek / cc by-sa 2.0

Zobacz też:
> Dlaczego lubimy kryminały
>