Rower na trasę

Lada moment tłumnie wsiądziemy na swoje dwa kółka i ruszymy w trasy. Dla niektórych, po pandemii, może to być pierwsza taka wyprawa od niemal roku. Aby nie było niespodzianek, przed wyjazdem warto sprawdzić swój rower, który ostatnie miesiące spędził bezczynnie w garażu, piwnicy lub w mieszkaniu. Radzimy, jak przygotować się do poważniejszej wycieczki rowerowej.

Trasa i czas przejazdu

1) Zacznij od wyboru trasy. Na początek nie może być za długa. Nie należy sforsować organizmu i zniechęcić się do wycieczek. Jeśli jest to pierwszy wyjazd w tym sezonie, zaplanuj podróż o długości jakieś 10 km w jedną stronę. Jeśli w połowie takiej trasy będzie czas na dłuższy odpoczynek, z takim wypadem poradzą sobie nawet dzieci w wieku 10 lub 11 lat.

2) Nie zakładaj sobie określonego czasu na przejazd. To musi być przyjemność, a nie pośpiech, aby zdążyć wrócić na zaplanowaną godzinę. Tym bardziej, że na trasie mogą wydarzyć się niezaplanowane niespodzianki.

3) Na początek wybierz trasę, gdzie są pasy dla rowerów, ścieżki lub trakty leśne. Lepiej zrezygnować z jazdy drogami o dużym natężeniu ruchu i bez poboczy.

Przygotowanie roweru

4) Koniecznie oczyścić i nasmaruj rower. Nawet jeśli nie widać zanieczyszczeń, to kurz zbierający się na zębatkach i rdza na łańcuchu znacznie utrudniają kręcenie pedałami. Aby ten brud choć częściowo usunąć, wystarczy szczoteczka z twardym włosiem. Do nasmarowania części najlepiej użyć smaru w sprayu. Pamiętaj, aby pod rower położyć na ziemi karton, bo jeśli będziesz to robić np. na kostce brukowej przed domem, plamy mogą pozostać na zawsze.

Kolejna sprawa, to przerzutki. Trzeba je wyregulować. Sprawdzamy czy dobrze działają, robiąc na rowerze kilka kółek i manewrując manetkami albo w miejscu, stawiając pojazd do góry kołami (najlepiej mieć specjalny stojak) i kręcąc pedałami oraz zmieniając biegi. Jeśli coś jest nie tak i zębatki nie zmieniają się płynnie, należy przerzutki wyregulować. Do tego służą śrubki przy samym przerzutkach, ale jeśli ktoś zupełnie nie zna się na rzeczy, to lepiej podjechać do najbliższego serwisu.

Z hamulcami jest znacznie łatwiej. Jeśli nie zaciskają się na obręczy koła, lub zaciskają za mocno to regulujemy to śrubką, z której wychodzi linka hamulcowa, przy manetce. Jeśli to nie pomaga, trzeba same hamulce lekko rozkręcić i napiąć linkę w sposób zapewniający najlepszą jazdę.

Rower na trasę: Ogumienie i oświetlenie

5) Pora sprawdzić opony i dętki. Ogumienie nie może być zbyt zużyte, zdarte. Trzeba też dopompować opony, a niekiedy wymienić dętki. I tu rada: zdejmując koło i dętkę, przyjrzyj się wnętrzu obręczy i sprawdź czy żadna ze szprych nie przebiła jej. Jeśli tak się stało, tę konkretną szprychę wymienić, inaczej przebije samą dętkę. Co do dętek, to polecamy założyć te z wentylem samochodowym, bo w razie „załapania gumy”, napompujesz koło na każdej stacji paliw, gdzie jest kompresor. I jeszcze jedna rada: wkładając dętkę nasyp do wnętrza opony trochę talku. Guma nie będzie tarła o oponę i zmniejszy to ryzyko jej przedziurawienia.

6) Oświetlenie. Koniecznie musi być białe światło z przodu i czerwone z tyłu. Najlepiej niech to będą mocowane latarki na baterię, bo te na dynamo – stawiając opór – utrudniają jazdę. Oświetlenie przyda się nie tylko po zmroku, ale też podczas pochmurnej pogody lub w deszczu. Warto też w drogę zabrać kamizelkę odblaskową i koniecznie kask.

O czym rowerzysta powinien pamiętać

7) Przydatne narzędzia. Na wycieczce, to na pewno przyda się pompka, zestaw naprawczy do dętek (kilka gumowych łatek do zaklejenia dziur), klucz do odkręcenia kół (sprawdźmy przed wyruszeniem czy rozmiarami pasuje do śrub) i zestaw kluczy imbusowych. Najwygodniej jest kupić je w postaci „scyzoryka” za ok. 30 złotych. Bez tego wycieczka może się kiepsko skończyć, a nikt nie daje gwarancji, że na każdej stacji paliw będzie można pożyczyć narzędzia.

8) Bagaż. Oczywistym rozwiązaniem jest plecak, ale zdaje on egzamin na krótszych trasach. Na dłuższych staje się niewygodny – zaczyna boleć kręgosłup, a plecy się pocą, co powoduje dyskomfort. Jeśli jedziesz gdzieś dalej, lepiej zabrać torby rowerowe umieszczane na bagażniku, ramie lub kierownicy.

Na koniec jeszcze jedna rada: zabierz ze sobą w pełni naładowany telefon. Co prawda wycieczka to nie czas na jego używanie (chyba że do zdjęć), ale internet w smartfonie może być bardzo pomocny. Zwłaszcza, jeśli zgubisz się wśród leśnych dróg.

Rower na trasę w Satyryczny.com: News4Media, foto: iStock

Zobacz też:
> Ciekawostki o rowerach
> Historia roweru