Przeceny i reklamacje. Pułapki sprzedawców

przeceny zakupy handel sprzedaż

Przeceny

W pogoni za niższą ceną warto mieć chłodną głowę. Nie kupować tego, czego nie potrzebujemy i omijać różne pułapki zastawione przez cwanych sprzedawców. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kilka rad dla osób szukających okazji na wyprzedażach. Oto one:

Ile przeceny w przecenie?

Upewnij się, czy napisy „obniżka 10 proc.”, „wyprzedaż”, „70 proc taniej” odnoszą się do całego asortymentu, czy jedynie do części towaru. Zdarza się, że „promocja” to hasło-haczyk, a 70 proc. obniżką objęta jest tylko niewielka część oferowanych towarów. Gdy przyjdzie do płacenia możemy więc być niemile zaskoczeni.

Cena cenie nierówna

Niższa cena na metce, a wyższa na paragonie? Zwróć na to uwagę i pamiętaj – w takiej sytuacji masz prawo zakupu po cenie niższej. Sprzedawca w zwykłym sklepie (czyli stacjonarnym, a nie internetowym) nie może odmówić sprzedaży po niższej cenie, tłumacząc się np. pomyłką pracownika. Jeśli jednak mimo to uprze się i odmówi, to najlepiej zrezygnować z zakupu.

Kupione, ale niezmierzone?

Rozmyśliłaś się i chcesz oddać ubranie, które kupiłaś pod wpływem impulsu? Niestety, zgodnie z prawem sprzedawca nie ma obowiązku przyjęcia od ciebie towaru, który nie ma wad – choćbyś go nawet nie rozpakował. Zależy to tylko od jego dobrej woli. Gdy sprzedawca się zgadza, sam określa warunki. Może zamiast pieniędzy wręczyć bon na zakupy w tej samej sieci handlowej albo wymienić ci towar na inny. Dlatego przy zakupach najlepiej od razu pytaj o warunki ewentualnego zwrotu nabytych wyrobów.

Reklamacje

Sprzedawca nie może odmówić przyjęcia reklamacji jeśli sprzedaje towary przecenione. Niższa cena nie ma tu nic do rzeczy.

Jeżeli zakupiony produkt ma wadę, możesz w ciągu dwóch lat złożyć reklamację – najlepiej na piśmie. Możesz żądać naprawy towaru, wymiany na nowy, obniżenia ceny lub zwrotu pieniędzy, jeżeli wada jest istotna. W ciągu 14 dni przedsiębiorca musi rozpatrzyć twoją reklamację. W przypadku niedotrzymania tego terminu uznaje się, że uwzględnił twoje żądania.

Przeceny: (c) Trybuna