Potrawy wigilijne

Wigilijny stół, to przede wszystkim ryby. Króluje karp, ale coraz częściej na polskich stołach pojawiają się też inne, jak np. łosoś, pstrąg czy dorsz. Jak przyrządzić ryby, aby były najzdrowsze? Można ugotować na parze lub upiec w piekarniku.

Na polskim, wigilijnym stole nie powinno zabraknąć śledzi. Te w oleju przed podaniem na stół należałoby dobrze odsączyć z jego nadmiaru. Śledzie? Śmietanę można zastąpić jogurtem.

Sałatka jarzynowa i kapusta

Jeśli nie wyobrażamy sobie świąt bez sałatki jarzynowej – pamiętajmy, żeby oprócz gotowanych warzyw znalazł się tam również ogórek kiszony, cebula i jabłko. Mający dużo kalorii majonez częściowo można zastąpić jogurtem.

Kapustę wigilijną ugotujmy z drobno posiekaną cebulą i niewielkim dodatkiem grzybów, ale bez wcześniejszego przesmażania na oleju. Unikniemy dzięki temu dodatkowych kalorii. W ten sam sposób można przygotować farsz do pierogów. Pierogi lepiej podać prosto z wody, bez podsmażania i okrasy.

Potrawy świąteczne

Jeśli w Wigilię trudno jest nam oprzeć się tradycyjnym przysmakom, dla równowagi w kolejnych dniach warto zjeść mniej kaloryczne dania. Wykorzystajmy do nich składniki, które wzmacniają odporność organizmu. Oprócz pieczonych i uparowanych ryb dobrym wyborem będą chude mięsa – pierś indyka albo udziec wołowy. Warto przyprawić je kurkumą, imbirem, szałwią, tymiankiem, bazylią i oregano.

Do mięsiwa podajmy surówkę z kiszonej kapusty lub kiszonych ogórków z dodatkiem cebuli i dobrej jakości oleju rzepakowego bądź oliwy z oliwek. Pamiętajmy, że kiszonki to dobre źródło witaminy C, do tego korzystnie wpływają na rozwój dobrej flory bakteryjnej.

Ziemniaki można zastąpić kaszą gryczaną lub jaglaną, brązowym ryżem albo komosą ryżową.

Potrawy wigilijne w Satyryczny.com

Zobacz też:
> Historia Bożego Narodzenia