Pielęgnacja roślin doniczkowych

Jeśli zauważysz w swoich balkonowych kwiatach szkodniki, nie wpadaj w panikę. Istnieją sprawdzone, domowe sposoby, aby się ich pozbyć. Oto zestaw uniwersalnych wskazówek, które pomogą na niechcianymi gości w doniczkach.

Ocet i woda

Przy zachowaniu proporcji 1:10, czyli np. 100 ml octu na 1 litr wody, powstaje naturalny oprysk zwalczający szkodniki kwiatów. Mieszankę aplikujemy na łodygi kwiatowe za pomocą atomizera. Należy uważać, aby preparaty nie zniszczył delikatnych płatków kwiatowych. Trzeba uważać, aby opryskać tylko listki.

Cebula

To warzywo stosujemy do przygotowania domowego syropu na kaszel. Ale jego doskonałe właściwości znane są również w ogrodnictwie. Wywar z cebuli pomaga w walce z przędziorkami i mszycami. Aby go przygotować, należy przez pół godziny gotować wodę z dwiema dużymi cebulami. Po ostudzeniu wywaru, należy podlewać nim kwiaty w taki sam sposób, jak zwykłą wodą.

Szare mydło

Pielęgnuje ono skórę, spiera z ubrań plamy ale także likwiduje robaczki żerujące w ziemi kwiatowej. Zaatakowane przez szkodniki rośliny trzeba wyciągnąć z doniczek, łapiąc je jak najbliżej korzenia, aby nie rozerwać i nie połamać delikatnych łodyg. Następnie trzeba dokładnie opłukać je ze starej ziemi. Zanim wsadzimy je do nowej ziemi, wystarczy przygotować roztwór: ok. 30 gramów szarego mydła rozpuścić w jednym litrze wody i przez około 30 minut moczyć w takiej mieszance korzenie roślin.

Zapach lawendy

Warto na swoim balkonie znaleźć miejsce na lawendę, której intensywny zapach może odstraszać szkodniki. Jest to roślina łatwa w uprawie, która wymaga rzadkiego podlewania i stanowiska częściowo nasłonecznionego. Jej woń nie tylko uzdrowi inne kwiaty, ale również spowoduje ukojenie dla zszarganych nerwów.

Ostra papryka

Podobnie jak cebula, ostra papryka gotowana przez godzinę w zwykłej wodzie, nadaje wywarowi właściwości leczniczych dla kwiatów. Do wrzątku warto też wrzucić kawałek szarego mydła. Takim domowym środkiem kwiaty należy podlewać dwa razy w tygodniu i przechowywać go w szczelnie zamkniętych, najlepiej szklanych butelkach.

Pielęgnacja roślin doniczkowych w Satyryczny.com: News4Media, foto: iStock

Zobacz też:

> Pielęgnacja roślin
>