Papierosy – fakty i interesujące ciekawostki o papierosach, które warto znać. Historia papierosa, maszyny do produkcji papierosów, reklamy, gdzie zakazują palenia papierosów

Ciekawostki z historii papierosa

1) Coś, co przypomina papierosy, palono w IX wieku w Ameryce Środkowej i na terenie obecnego Meksyku.

2) Początkowo tytoń zawijano w liście roślin. Od XVII wieku tytoń zaczęto zawijać w cienki papier.

3) Nazwa cigarette (papieros) pojawiła się we Francji, około 1830 roku. Ok. 90 lat później nazwy zaczęto powszechnie używać także w Anglii.

4) Pierwszą maszynę do produkcji papierosów wynalazł w 1847 r. Meksykanin Nepomuceno Adorno. W latach 80. XX wieku powstała w USA maszyna produkująca nawet 4 milionów papierosów dziennie.

5) W 1847 r. otwarto w Londynie sklep tytoniowy, który nazwano Philip Morris. Dziś Philip Morris, to jeden z największych producentów papierosów na świecie.

Niezwykłe ciekawostki o papierosach

6) Sponsorem pierwszych odcinków amerykańskiej kreskówki o Flinstone’ach (u nas serial znany jako „Między nami jaskiniowcami”) był producent papierosów Winston. Na końcu każdego odcinka bohaterowie kreskówki zaciągali się papierosami tej marki.

7) Aktor Eric Lawson (m.in. Dynastia, Aniołki Charliego, Słoneczny patrol), w latach 1987-1981 grał w telewizyjnych reklamach zachęcających do palenia papierosów. W wieku 72. lat zmarł na chorobę płuc. Był piątym aktorem grający, w reklamach papierosów Marlboro, który zmarł na raka lub inne choroby związane z paleniem papierosów.

papierosy ciekawostki o papierosach
Ciekawostki o papierosach. Historia palenia papierosów, tytoń, koncerny tytoniowe

8) W 2019 roku na jednej z paczek papierosów 60-letni Albańczyk mieszkający w Metz (Francja), znalazł zdjęcie swojej… nogi. Widok miał przestrzegać klientów przed rakiem spowodowanym paleniem papierosów.

Nie była to jednak noga osoby, która ma coś wspólnego z paleniem papierosów. Albańczyk stracił nogę na wysokości uda, po amputacji, będącej wynikiem strzelaniny, która miała miejsce w 1997 roku. Zdjęcie zrobiono w centrum ortopedycznym, gdzie Albańczyk chciał załatwić protezę. Ponieważ zdjęcie trafiło na paczki papierosów, bez zgody Albańczyka, do sądu trafił pozew przeciwko koncernowi tytoniowemu.

Palenie papierosów na świecie

9) Irlandia to pierwszy kraj, który wprowadził zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych.

10) Bhutan, to pierwszy kraj świata, który całkowicie zakazał uprawy, zbioru, produkcji i sprzedaży tytoniu oraz wyrobów tytoniowych. Od 16 czerwca 2010 r. parlament uchwalił tam Ustawę o zakazie palenia tytoniu, którą jednak 2 lata później złagodzono. Dodajmy, że już 1916 roku pierwszy król Bhutanu Ugyen Wangchuck zakazał używania „najbardziej brudnego i szkodliwego zioła, zwanego tytoniem”.

Ciekawostki o papierosach: (c) Satyryczny.com + Sadurski.com

Zobacz też:
> Historia papierosów w USA
> Dowcipy o papierosach