Co zobaczyć podczas podróży do Opola? Jakie miejsca i zabytki są warte odwiedzenia i sfotografowania? Oto kilka podpowiedzi. Opole co zobaczyć?

1. Rynek Starego Miasta

Rynek Starego Miasta, to główny plac w Opolu. Na jego środku stoi wysoki budynek ratusza. Lokacja rynku miała miejsce w XIII wieku i od tamtego czasu nie uległ dużym zmianom. Wokół rynku stoją kamienice, a znajdujące się tu kawiarnie zapraszają do wizyty turystów i przechodniów.

2. Wieża Piastowska

Wieża Piastowska, to najstarsza strażnica w Opolu i równocześnie jeden z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce. Została zbudowana w XIII wieku przy bramie wjazdu na romański zamek, który nie zachował się do naszych czasów.

3. Katedra w Opolu

Bazylika katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego, to gotycka świątynia zbudowana w XV wieku. W jej podziemiach zlokalizowane są groby Piastów Śląskich. To najwyższa budowla w mieście, za sprawą dwóch wież o wysokości 73 metry. W środku znajduje się obraz Matki Boskiej Opolskiej, który dotarł do bazyliki w 1702 roku i od tamtej pory jest stałą częścią wyposażenia świątyni. Bazylikę można zwiedzać od pierwszej porannej mszy; jest też wirtualnie dostępna dla każdego.

4. Amfiteatr Tysiąclecia

Scena i widownia, na której odbywa się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej, zna każdy. To kolejna wizytówka Opola. Znajduje się nieopodal Wieży Piastowskiej. Został wybudowany w 1963 roku z inicjatywy ówczesnej prezydenta miasta, Karola Musioła. Widownia amfiteatru jest w stanie pomieścić 3650 osób. W 2010 roku obiekt poddano modernizacji. Przebudowano widownię, i scenę, zakupiono nowoczesne wyposażenie multimedialne, dodano także taras widokowy.

Opole co zobaczyć? Oto kolejne teksty:

> Opole atrakcje

> Ciekawostki o Opolu