Od jakiegoś czasu więcej mówi się o oleju kokosowym, wykorzystywanym w branży kosmetycznej i spożywczej. Jak go mądrze i świadomie używać, przygotowując swoje ulubione potrawy? Komu jest polecany i jakie właściwości odżywcze ma olej kokosowy?

– Pod względem zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, olej kokosowy w zasadzie nie różni się od… smalcu. Zwolennicy oleju kokosowego w dużej koncentracji nasyconych kwasów tłuszczowych upatrują jego głównej zalety, ponieważ nie utlenia się podczas obróbki termicznej. Warto się jednak zastanowić nad celowością jego wykorzystania na zimno – jako dodatek do deserów czy koktajli. Zbyt duża zawartość NKT w diecie może zwiększać ryzyko zawału serca i innych chorób układu krążenia – mówi Remigiusz Filarski, dietetyk z Centrum Dietetyki Stosowanej.

O oleju kokosowym powinny zapomnieć głównie osoby będące na diecie redukcyjnej. Ten produkt może zniweczyć trud w staraniach o smukłą sylwetkę. Wiele osób jest przekonanych co do jego właściwości zdrowotnych, antybakteryjnych i spalających tkankę tłuszczową. Jednak zamiast spodziewanego spadku wagi, należy się liczyć z… jej wzrostem, w związku ze spożyciem zbyt dużej ilości tego produktu.

– Mała łyżeczka oleju kokosowego czyli ok. 15 g dostarcza do organizmu 135 kcal oraz 15 g tłuszczu. Dla porównania, duża łyżka oliwy z oliwek ma mniejszą masę, bo tylko 10 g, i dostarcza 88 kcal oraz 10 g tłuszczu. W przypadku oleju kokosowego są to jedynie nasycone kwasy tłuszczowe, a w przypadku oliwy głównie kwasy tłuszczowe nienasycone. Wykazują one działanie protekcyjne, w stosunku do chorób układu krążenia.

Olejowi kokosowemu przypisane zostało także działanie antybakteryjne, ze względu na związki fenolowe które są w nim zawarte. Należy pamiętać, że takie same związki zawarte są w oleju lnianym i bawełnianym, a te dostarczą nam dodatkowo nienasyconych kwasów tłuszczowych. Warto pamiętać, że zarówno te zawarte w oleju lnianym, bawełnianym jak i kokosowym, w nadmiernych ilościach mogą mieć działanie niepożądane.

– Generalnie polecamy olej kokosowy, ale do pielęgnacji cery…. Jednak w diecie warto docenić nasz rodzimy olej rzepakowy. Do smażenia używajmy rafinowanego. Jako dodatek do potraw na zimno, warto wybierać olej nierafinowany – uważają dietetycy z Centrum Dietetyki Stosowanej.

Nie wszystko co jest aktualnie modne, musi być zdrowe. Warto zachować zdrowy rozsądek i umiar, a wszystkie nowinki żywieniowe przeanalizować, zanim wprowadzimy je do swego jadłospisu. Warto skonsultować się ze specjalistą i nie opierać swojej wiedzy na obiegowych opiniach czy poradach wyczytanych w Internecie.

Olej kokosowy w Satyryczny.com

Zobacz też:
>
>