Okulary ciekawostki

Pół słuchu, pół logiki

• Jesteś niedosłyszący, masz więcej niż 18 lat i nie pracujesz? Mamy dla ciebie złą wiadomość: Ministerstwo Zdrowia uznało, że w takim przypadku może ci zrefundować (oddać) koszt zakupu aparatu słuchowego na jedno ucho. Taki sam aparat na drugie ucho musisz już kupić za własne pieniądze. Ci, którzy nie są bogaci, z konieczności muszą więc słyszeć wszelkie dźwięki w połowie czyli tylko tym uchem, na którym mają aparat słuchowy. Teraz nasza propozycja, logicznie nawiązująca do przepisów dla niedosłyszących: niech bezrobotni z wadą wzroku chodzą w okularach ze szkłem w jednym oku!

Gangsterów nie obsługujemy

• Na drzwiach wejściowych do oddziałów SKOK-u Stefczyka niedawno umieszczono plakaty informujące, że osoby zasłaniające twarz np. kołnierzem, ciemnymi okularami, czapką, szalikiem i kapturem, nie będą obsługiwane. Rzecznik firmy uspokaja, że nie chodzi o żadną dyskryminację czy absurdalne postępowanie, lecz o zasady bezpieczeństwa. Bo ktoś, kto zasłania twarz, to potencjalny przestępca. Na wszelki wypadek, przed wizytą w SKOK-u należy zdjąć ciemne okulary, bo jeśli pracownik firmy oceni, że zasłaniasz twarz w niecnych zamiarach, może cię nie obsłużyć.

I ty będziesz złodziejem

• Niemiłą przygodę przeżyła klientka krakowskiego supermarketu. Podczas płacenia za towar w kasie, podeszli do niej ochroniarze i zaprosili ją na zaplecze. Twierdzili, że za długo rozglądała się po sklepie za towarami, a poza tym ma za dużo portfeli. „Żaden normalny człowiek tylu portfeli nie nosi” – miał powiedzieć ochroniarz do klientki, która oprócz portfela nosi w torebce kilka etui – na dokumenty, karty kredytowe, okulary oraz kosmetyczkę. Pani, nie mająca nic do ukrycia, odmówiła wizyty na zapleczu, a gdy ochroniarze zaczęli ją straszyć i nie chcieli puścić wolno, wezwała policję. Czyli zrobiła to samo, co ochroniarze. Gdy przybyli na miejsce policjanci stwierdzili, że monitoring nie odnotował kradzieży, a klientka ma prawo mieć w swojej torebce kilka etui na własne przedmioty, ochroniarze się zmyli. Wieść niesie, że spalili się ze wstydu.

Koniec świata odwołany

• Pesymiści mówili, że ostatnie w tym tysiącleciu zaćmienie Słońca wywoła globalne katastrofy lub koniec świata, a optymiści – że zwierzęta będą się bardzo dziwnie zachowywać. Spełniło się tylko to ostatnie: w warszawskim zoo zwymiotował jaguar, a gwarek (egzotyczny ptak naśladujący głosy) nauczył się nowego słowa „halo”, gdyż do zoo co chwila telefonował jakiś dziennikarz. Inaczej niż zwykle zachowywali się również politycy. Podobno premier Buzek (niczym Jaruzelski) włożył ciemne okulary, a stoczniowiec Wałęsa – maskę spawalniczą.

Zgól brodę przed wejściem

„Zakaz wchodzenia w kasku” – taka naklejka pojawiła się niedawno przy wejściu do jednego z banków w Warszawie. Jak twierdzą w banku, podobno kask zasłania klientowi twarz, a do obsłużenia klienta musi być widoczna cała twarz. Na wszelki wypadek klienci banku zdejmują także okulary oraz golą brody. Bo one też zasłaniają część twarzy.

Okulary ciekawostki. Wybrane teksty z rubryki Paranoja Polska, czasopismo Twój Dobry Humor, 1999 – 2010 (c) Szczepan Sadurski

Zobacz też:
> Wzrok, oczy ciekawostki