Według wyników najnowszego raportu „Polak z wadą wzroku”, aż 91 proc. badanych deklarujących problemy z widzeniem stosuje jedną z dostępnych współcześnie metod korekcji wzroku. Z czego 93 proc. uczestników badania wskazało na okulary. W jakich sytuacjach Polacy ich używają, a kiedy z nich rezygnują (np. dla własnej wygody)? Aż 92 proc. respondentów wskazało, że najczęściej sięga po nie podczas korzystania z komputera
Spis treści:
Które czynności „lubią” okulary?
W badaniu ankietowani zostali zapytani o okoliczności oraz sytuacje, podczas których korzystają ze wsparcia okularów korekcyjnych. Jak zatem kształtowały się odpowiedzi na pytanie: „w jakich sytuacjach zdarza ci się nosić okulary?” Wyniki wskazują, że uczestnicy badania najczęściej wybierają ten sposób korekcji podczas pracy przed komputerem. Ta odpowiedź została wybrana przez 92 proc. osób, natomiast 9 na 10 badanych potrzebuje okularów do czytania np. książek lub gazet.
W czasie pracy lub na zajęciach w szkole/na uczelni z okularów korzysta 85 proc. ankietowanych, zaś niemal 8 na 10 badanych (77 proc.) w trakcie prowadzenia samochodów. Osoby z wadą wzroku wykorzystują okulary nie tylko w ramach wykonywania obowiązków, ale również podczas czasu wolnego. 80 proc. używa ich do oglądania telewizji, po 73 proc. w ramach wizyty w kinie i spotkań towarzyskich, a 70 proc. podczas spaceru. Najmniej osób wskazało odpowiedź „kiedy uprawiam sport”, którą wybrało 57 proc. osób poddanych badaniu. Aktywność fizyczna sprawia, że korzystanie z klasycznych okularów korekcyjnych staje się mało komfortowe, dlatego część badanych zamienia je wówczas na soczewki kontaktowe lub niestety całkowicie rezygnuje z korekcji, a tym samym – z dobrego widzenia.
– Korzystanie z okularów podczas wykonywania konkretnych czynności jest uwarunkowane przede wszystkim wadą wzroku, którą posiada pacjent – komentuje Tomasz Leszczyński, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. – Według najnowszego raportu KRIO, w Polsce blisko 2/3 osób ze stwierdzoną wadą wzroku ma krótkowzroczność, dlatego naturalną reakcją jest zakładanie okularów do oglądania telewizji, jazdy samochodem, podczas pracy, pobytu w szkole lub na uczelni czy wizyty w kinie. Analogicznie, osoby u których stwierdzono nadzwroczność korzystają z okularów np. do czytania książek lub gazet, ale również podczas pracy z urządzeniami elektronicznymi – telefonami komórkowymi lub komputerami. Coraz więcej osób decyduje się nosić okulary przez cały dzień – niezależnie od czynności, którą w danej chwili wykonują. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na aspekt komfortu. Nieustanne zakładanie i zdejmowanie okularów może być uciążliwe, a jednocześnie powodować ich szybsze uszkodzenie mechaniczne. Coraz częściej pacjenci z wadą wzroku decydują się na zakup okularów progresywnych, które umożliwiają ostre widzenie osób i przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Odpowiedzi na pytanie, czy tego typu okulary będą dla nas odpowiednie, powinniśmy jednak szukać u sprawdzonego optyka. Warto sobie uświadomić, że istnieje wiele wad wzroku i mogą być one złożone. Dlatego, jeśli okulary zostały odpowiednio dobrane do wad, które posiada pacjent, będzie on na pewno bez problemów z nich korzystać, niezależnie od okoliczności i wykonywanych czynności – dodaje.
Polacy korzystają z okularów tylko o ściśle określonych porach dnia?
Uczestnicy badania zostali zapytani również o porę dnia, która determinuje noszenie przez nich okularów. Największa grupa ankietowanych korzysta z tego sposobu korekcji wady wzroku w ciągu dnia oraz wieczorami (kolejno 66 proc. oraz 65 proc. wskazań), niezależnie od wykonywanych obowiązków. Z kolei 55 proc. badanych używa okularów rano (bez względu na okoliczności), a jedynie 38 proc. nosi je bez przerwy przez cały dzień.
Warto jednak zaznaczyć, że niektóre z czynności mają przypisaną określoną porę w ciągu dnia. Dlatego część ankietowanych korzysta z okularów tylko w ściśle określonej sytuacji. W godzinach porannych największa grupa używa ich podczas wykonywania obowiązków zawodowych lub edukacyjnych (9 proc.), pracy przed komputerem (8 proc.), do czytania (7 proc.) oraz do prowadzenia pojazdów (6 proc.). W ciągu dnia najwięcej osób korzysta z okularów do czytania i podczas pracy lub zajęć w szkole/na uczelni (obie odpowiedzi uzyskały po 16 proc. wskazań), w trakcie użytkowania komputera (14 proc.) i do prowadzenia pojazdów (12 proc.). Natomiast wieczorem okulary najczęściej wykorzystywane są podczas pracy przed komputerem (12 proc.), do czytania (11 proc.) i do oglądania telewizji (10 proc.).
Niezależnie od pory dnia aż 69 proc. ankietowanych wykorzystuje okulary w trakcie korzystania z komputera, 65 proc. wskazało odpowiedź „do czytania”, a 62 proc. – „do pracy lub na zajęciach w szkole/na uczelni”, na czwartym miejscu wśród odpowiedzi z największą liczbą wskazań znalazło się „do oglądania telewizji” (60 proc.). Warto zaznaczyć, że istnieją takie czynności i obowiązki, które ankietowani wykonują bez korzystania z okularów. Do najczęściej deklarowanych należą: aktywność fizyczne – 43 proc. odpowiedzi, podczas spaceru – 30 proc., na spotkaniach towarzyskich i w czasie wyjścia do kina – po 27 proc. oraz „do prowadzenia pojazdów” – 23 proc.
Korzystanie z okularów podczas aktywności fizycznej może wydawać się niewygodne, ale warto także pamiętać, że optyk może dla nas dostosować oprawki do uprawiania sportu. Wystarczy, że dokładnie wyjaśnimy optykowi nasze oczekiwania, a ten po wnikliwym wywiadzie zaproponuje specjalistyczne rozwiązanie. Przy tej okazji warto zaznaczy, iż zawsze gdy odczuwamy dyskomfort w widzeniu, powinniśmy korzystać z odpowiedniej korekcji.
Okulary w Satyryczny.com
Zobacz też:
> Okulary ciekawostki
> Wzrok, oczy ciekawostki