Ogród na wiosnę

Od dawna wiadomo, że bliskość przyrody wpływa dobroczynnie na zdrowie i pozytywny nastrój. Dlatego powinniśmy pielęgnować każdy skrawek zieleni w naszym otoczeniu. A zatem porządki czas zacząć!

Przygotowanie

Bez względu na to, czy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dużego ogrodu, działki, czy kawałka zieleni na tarasie bądź balkonie, wiosenne przygotowania powinniśmy rozpocząć od gruntowanego sprzątania. Szczotka z długim, sztywnym włosiem pozwoli szybko i skutecznie zamieść liście, trawę i wszelkie zabrudzenia, które uzbierały się w czasie zimy. Po użyciu, szczotkę można złożyć, więc zajmie nam niewiele miejsca. Warto przy tym pamiętać o zabezpieczeniu dłoni. Solidne rękawice sprawdzają się świetnie przy grabieniu trawnika i usuwaniu chwastów. Po przygotowaniu terenu można zabrać się za przyjemniejszą część reaktywacji naszej przestrzeni czyli urządzanie ogrodu.

Ogród na wiosnę: sadzenie

Czy na balkonie można założyć warzywnik? Oczywiście! Miejskie mini ogrody to najnowszy trend udowadniający, że nawet na niewielkiej powierzchni może powstać piękne otoczenie ze ścianami ziół, kwietnikami, a nawet drzewami. Pamiętajmy jednak o kolejności sadzenia. W kwietniu można już posiać maciejkę, słoneczniki, wilce, czarnuszki, maki, nagietki. Z kolei w maju czas na fasole, groszki, łubiny, powoje i nasturcje. Na balkonie z powodzeniem można uprawiać rzodkiewkę, pomidory koktajlowe, sałatę, cebulę, szczypior i wszystkie gatunki ziół.

Do sadzenia przydadzą się rękawiczki wykonane z oddychającego materiału, który zapobiega poceniu się rąk. Dopasowują się do dłoni i chronią skórę przed kontaktem z ziemią i sadzonkami. Warto zwrócić uwagę na wybór odpowiednich donic. Mogą to być naturalne drewniane skrzynki, gliniane lub białe wiklinowe osłonki, czy industrialne metalowe pojemniki. Wybierzmy takie, które pięknie wyeksponują rośliny i podkreślą styl naszego miejsca.

Aranżacja przestrzeni

Aby zielona przestrzeń stała się przedłużeniem naszego salonu, warto umieścić w niej elementy, które zapewnią przytulną atmosferę. Kanapy, kolorowe poduszki, girlandy świetlne, cotton ballsy, dywany. To wszystko sprawi, że ogród bądź taras nabierze wyjątkowego charakteru.

Zanim jednak przejdziemy do aranżacji wymarzonej strefy relaksu, wykonajmy ostatni krok czyli uprzątnięcie wszystkich odpadków organicznych. Na końcu trzeba je włożyć do worków, najlepiej z folii degradowalnej.

Ogród na wiosnę w Satyryczny.com

Zobacz też: 
> Pielęgnacja roślin
> Tulipany – ciekawostki