Odchudzanie – porady
Nie pomoże ani drakońska dieta, ani rygorystyczna głodówka. Także nadmierny wysiłek fizyczny nie sprawi, że w mgnieniu oka znikną nadmierne kilogramy. Aby sobie z tym poradzić, należy robić wszystko z umiarem i w odpowiednich proporcjach. Czyli co konkretnie?
Po pierwsze. Warto zwrócić uwagę na spożywane produkty. Wystarczy zaledwie kilka, dość radykalnych zmian w diecie, które jednak wcale nie oznaczają, że należy jadać mniej smacznie.
Spis treści:
Zacznij od śniadania
Śniadanie zjedz sam, obiad z przyjacielem, a kolacji nie jedz w ogóle – tak postrzegano odchudzanie jeszcze kilkanaście lat temu.
– W tym powiedzeniu zgadza się tylko pierwszy fragment. Śniadanie to podstawa naszego funkcjonowania i należy bezwzględnie zadbać o to, by było ono z jednej strony treściwe, z drugiej zdrowe i dające energię na kolejne godziny – mówi Remigiusz Filarski z Centrum Dietetyki Stosowanej w Białymstoku.
– Na pewno było mniej pieczywa, mniej smażonych potraw, więcej nabiału, warzyw. Dania, które do tej pory nam smakowały, musieliśmy nauczyć się przygotowywać inaczej. Już po drugiej wizycie w CDS cała nasza trójka poczuła ulgę i satysfakcję, ponieważ widać było efekty. To dało nam motywację – mówi Mariusz i dodaje, że sami na pewno nie osiągnęliby takich efektów.
Jakie potrawy dziś królują w ich domu? Czy schabowy jest całkowicie zakazany, a za zjedzenie kawałka pizzy grozi kara?
– Wprost przeciwnie. Od czasu do czasu mamy na obiad kotlety schabowe, chodzimy do restauracji, nawet na pizzę. W tym wszystkim chodzi tak naprawdę o to, aby zachować umiar i proporcje – mówi Agnieszka. – Nasze menu jest bardzo urozmaicone, a każdy posiłek smaczny. Śniadania to zazwyczaj zapiekane jajecznice, tosty z owocami. Na drugie śniadanie mogą być na przykład kabanosy i dowolne warzywa. Obiad jest jednodaniowy. Jak już na stole ląduje zupa, to jest ona bardziej treściwa, Może też być gulasz z indyka z kaszą, czy brązowym ryżem, ale też spaghetti, tortille czy hamburgery. Na kolację staramy się jeść nabiał, ale może też być kanapka z miodem czy dżemem.
Na odpowiednio zbilansowaną dietę powinno się składać pięć posiłków, jadanych w równych odstępach czasowych.
Odchudzanie. Co wyeliminować, a co wprowadzić?
Aby do lata pozbyć się fałdek i zbędnych kilogramów, należy ograniczyć sól. To pomoże pozbyć się wody podskórnej. Wyeliminowanie jej jest również jednym z elementów profilaktyki nowotworów przewodu pokarmowego. I nie chodzi o to, by potrawy były mdłe i niesmaczne. Z powodzeniem można używać ziół i przypraw, które dodatkowo poprawiają metabolizm naszego organizmu. Dietetycy polecają ostrą paprykę, anyż, bazylię, pieprz cayenne oraz cynamon.
– Jednak samo wyeliminowanie soli z przygotowywanych potraw niczego nie zmieni. Należy też zrezygnować z produktów, w których się ona znajduje. To początkowo może nie być łatwe, dlatego przynajmniej w pierwszej fazie diety zalecamy samodzielne przygotowywanie potraw – mówi Remigiusz Filarski.
Oprócz soli warto wyeliminować cukier. Z powodzeniem można go zastąpić naturalnymi słodzikami. Do diety bezwzględnie należy wprowadzić owoce, warzywa. W nich również znajduje się naturalny cukier, jednak jego ilość w owocach jest dużo mniejsza niż w słodyczach, nawet tych uznawanych za zdrowe, jak np. batony musli.
Kolejna rzecz, z której trzeba zrezygnować to słodkie napoje gazowane. Można je zastąpić ziołowymi naparami, owocowymi herbatami i sokami ze świeżo wyciskanych warzyw. W odpowiednio zbilansowanej diecie ważne jest przyjmowanie właściwej ilości płynów – co najmniej 1,5 litra dziennie. Dobrze nawodniony organizm szybciej i sprawniej trawi pokarm.
Odchudzanie w Satyryczny.com
Zobacz też:
> Odchudzanie, dieta – cytaty motywacyjne
> Dieta, odchudzanie – ciekawostki
> Karykaturzysta na wesele