Wiele roślin uprawnych posiadających cenne dla zdrowia właściwości, pochodzi z Ameryki Południowej. Coraz częściej na polskim rynku pojawiają się produkty z tej części świata. Przykładem jest niebieska kukurydza, nazywana także fioletową lub Hopi corn

Kukurydza tej odmiany jest znacznie zdrowsza od dobrze nam znanej, żółtej. Zawiera antyoksydanty i antocyjany, które działają przeciwstarzeniowo, przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo. Poza tym od kukurydzy którą znamy, jest bogatsza w wapń, cynk, żelazo, białko. Spożywanie jej może pozytywnie wpłynąć się na wzmocnienie włosów i paznokci.

Oprócz jej odżywczych wartości, niebieska kukurydza wyróżnia się znacznie mniejszym poziomem zanieczyszczenia niż żółta odmiana. Nie jest genetycznie modyfikowana. Tym samym jest zdrowsza i warta włączenia do codziennej diety.

Z nixtamilizowanej mąki z niebieskiej kukurydzy piecze się: ciasta, muffiny, chleb oraz tacos. Z powodzeniem nadaje się do robienia ciasta na pierogi. Można robić z niej popcorn.

Co jeszcze warto wiedzieć? Wyroby spożywcze z kopi corn mają niebieski lub fioletowy kolor. Jedynie ziarna po uprażeniu stają się białe.

Ciekawostki o niebieskiej kukurydzy: (c) Sadurski.com / GT
Na zdjęciu: kilka rodzajów kukurydzy. Jak widać, może być nie tylko żółta i niebieska. Foto: Sam Fentress / cc by-sa 2.0

Zobacz też:
> Niebieskie truskawki
>