Najlepsze polskie ciasta
Co chwila powstają jakieś światowe zestawienia, ale to zestawienie rozgrzało internautów (głównie z Polski) szczególnie. W mediach społecznościowych pojawił się ranking 50. najlepszych ciast świata. To kolejne, comiesięczne zestawienie internetowego serwisu Taste Atlas – tym razem ze stycznia 2023. Jest w nim kilka polskich ciast, a w pierwszej piętnastce umieszczono aż 6 ciast świetnie znanych Polakom i ich podniebieniom.
Spis treści:
Najsmaczniejsze ciasta z Polski
Sernik znalazł się na 2. pozycji, sękacz na 6-ej, a karpatka na 9-ej. To trzy polskie przysmaki w pierwszej dziesiątce. Kolejne polskie ciasta na liście, to: marcinek (pozycja 11), kremówka (pozycja 14), piernik (pozycja 35).
Pod zestawieniem pojawiło się mnóstwo komentarzy i dominują te w języku polskim lub pisane przez osoby z polskimi nazwiskami. Co ciekawego możemy tu przeczytać?
Każdy ma swój gust, więc Polacy zaczęli proponować kolejne smakołyki z Polski, które według nich powinny znaleźć się w zestawieniu. Makowiec, pęczki, wuzetka, mazurek, szarlotka, jabłecznik (czy obie nazwy, to nie to samo ciasto?), ciasto drożdżowe, ciasto ze śliwkami.
Internauci komentują zestawienie
Jakie jeszcze uwagi miały osoby komentujące zostawienie najsmaczniejszych ciast świata? Oto kilka ciekawszych spostrzeżeń.
Zwycięzca, medownik (z flagą Rosji obok), to dobrze znany w Polsce miodownik. W sieci można znaleźć przepisy, z informacją: tradycyjny polski miodownik. Ktoś w komentarzach napisał, że to (prawdopodobnie) ciasto żydowskie. Podejrzewamy, że w innych krajach też jest to samo albo podobne ciasto, może nawet mające podobną nazwę. Ale tu medownik z Rosji jest na czele zestawienia.
Ptasie mleczko z Rosji?
Podobnie ptichnye moloko (pozycja 26, z flagą Rosji). Przecież to ptasie mleczko – w Polsce chyba nikt nie ma wątpliwości, że to polski produkt i polski smakołyk. Ktoś sugeruje, że „Ruskie nam ciastko zaiwanili”). Ciekawe co sądzi na ten temat firma E.Wesel, od kilkudziesięciu lat produkująca i wysyłająca na cały świat ptasie mleczko, produkt (zdaje się) mający opatentowaną nazwę.
Kilka osób zwróciło uwagę, że sękacz (pozycja 6 z zestawienia), to to samo ciasto, co baumkuchen (pozycja 15). Ktoś zaprotestował, że sękacz wcale nie jest polskim ciastem.
Ktoś dopytuje czy marcinek (pozycja 2), to może murzynek. Tu można mieć wątpliwości – czy chodzi o znany na Podlasiu tort Marcinek, czy może o znane w Poznaniu i na Wielkopolsce ciasto św. Marcina czyli rogal świętomarciński. Sądzimy jednak, że chodzi o to pierwsze.
Na koniec dodamy, że w tym samym zestawieniu z lipca 2022, w pierwszy pięćdziesiątce było 5 ciast z Polski. Na najwyższej pozycji (czwartej) znalazła się karpatka, na pozycji 8 sernik, na pozycji 14 sękacz, na pozycji 20 marcinek, a na pozycji 28 kremówka.
Najlepsze polskie ciasta: (c) Satyryczny.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o faworkach