Paradoksalnie mrożone warzywa potrafią mieć więcej substancji odżywczych niż warzywa świeże, uchodzące za te „zdrowe”.

Zamrażanie warzyw

Warzywa zamraża się wtedy, gdy jest na nie sezon, czyli wtedy, gdy mają one zdecydowanie najlepszy skład, najwięcej dobrych witamin i minerałów, no i najlepsze właściwości. Z kolei zakup fasolki szparagowej zimą, gdy jej cena jest wysoka, nie każdemu może odpowiadać.

Mrożonki są wygodne w użyciu, tanie i proste w przygotowaniu. W domu, w którym dba się o to, aby dobrze się odżywiać, zawsze warto mieć mniejszy lub większy zapas opakowań mrożonych warzyw. To właśnie z tych produktów można wyczarować super dania w ciągu paru minut, dodając do nich trochę jakiegoś mięsa, podgrzewając je z sosem, czy choćby z passatą pomidorową albo pokrojonymi pomidorami z puszki.

Mrożonki – o czym pamiętać

Nawet przy kupowaniu mrożonych warzyw warto zwracać uwagę na terminy ważności produktu. Im dalsza jest data, tym lepiej, bo wbrew pozorom mrożone warzywa przechowywane w zamrażarce zbyt długo, mogą się zepsuć.

Opakowanie powinno być solidne i bez dziur. Folia nie może być nigdzie przedziurawiona czy jakkolwiek inaczej naruszona, dlatego wyjmując z zamrażarki warto dokładnie się jej przyjrzeć i ocenić jej stan. Ponadto opakowanie nie powinno być jakoś mocno oszronione, gdyż taki ich wygląd może świadczyć o tym, że warzywa zostały rozmrożone (przynajmniej częściowo) i ponownie zamrożone. To absolutnie nie powinno mieć miejsca, gdyż w wyniku ponownego zamrażania dochodzi do rozwinięcia się różnych bakterii wewnątrz opakowania.

Mrożone warzywa – nie rozmrażaj!

To, co warto również wziąć sobie do serca, to prostą radę, aby warzywa mrożone zawsze gotować w postaci zamrożonej. Nie należy rozmrażać ich bezpośrednio na talerzu czy w misce, trzymając je w temperaturze pokojowej przez kilka godzin.

Zwykłą mrożonkę zaleca się wrzucić od razu na wrzątek. Warzywa zachowują wtedy najwięcej smaku i są po prostu smaczniejsze, niż te powolnie rozmrażane.

Mrożone warzywa: (c) Satyryczny.com / GT
c-kara

Zobacz też:
> Ciekawostki o zielonych warzywach
> Produkty sezonowe