Masło klarowane czyli masło ghee. Co to jest i do czego służy?

Z różnych odmian tłuszczu możemy korzystać w bardzo różnych celach, jednak w większości przypadków używamy ich po prostu w kuchni, smażąc na nich ulubione jajka sadzone albo dodając je do sosów i potraw, aby podkręcić ich smak albo je lekko zagęścić lub osiągnąć ich bardziej kremową konsystencję.

Wiemy dobrze, jak posługiwać się oliwą z oliwek, zwykłym masłem w papierku albo roślinną margaryną. Co jednak zrobić, gdy w ręce wpadnie nam masło ghee, nazywane częściej masłem klarowanym? Gdzie możemy użyć właśnie tego wyrobu i do czego go wykorzystać?

Masło klarowane w kuchni

Klarowane masło bardzo dobrze zastępuje wszelkiego rodzaju inne tłuszcze. Spróbujmy więc użyć go tam, gdzie do tej pory korzystaliśmy z oliwy z oliwek, oleju kokosowego albo oleju rzepakowego bądź nawet i zwykłej twardej margaryny. Dodajmy je do przygotowywanego sosu, zwłaszcza jeśli wyjdzie nam on zbyt rzadki lub okaże się nie do końca smaczny i za mało maślany. Spróbujmy usmażyć na nim jajecznicę, a także wykonajmy słodkie placki lub naleśniki, które na takim maśle wychodzą zdecydowanie najlepsze, bo najbardziej puszyste, kremowe i treściwe.

W wielu przypadkach masło klarowane okaże się lepszym wyborem od zwykłej margaryny czy nawet oleju rzepakowego. Nie dość, że ma ono właściwości odżywcze, to jeszcze wyróżnia się prawdziwym maślanym smakiem, którego nie zaoferowałoby nam… najzwyklejsze masło.

To nie jest masło na pieczywo

To, czego nie wolno nam jednak robić, to mylić masła klarowanego ze zwykłym masłem i używać go na kanapkach, tostach lub jakimkolwiek innym pieczywie.

Ogólnie rzecz biorąc, masło klarowane nie smakuje zbyt dobrze na surowo, w swojej najczystszej i najprostszej postaci. Ma zbyt wysoką zawartość tłuszczu, abyśmy mogli spożywać je w takiej postaci. Jeżeli nie chcemy na nim smażyć czy gotować, a mimo tego pragniemy zacząć używać go w kuchni, nauczmy się przygotowywać specjalną kawę typu „bulletproof coffee”, która powstaje właśnie z masła klarowanego i dobrej jakości kawy.

Masło klarowane: (c) Satyryczny.com / GT

Zobacz też:
> Ciekawostki o jogurtach
> Mąka migdałowa