Podczas aranżowania małego mieszkania w bloku ważne jest zapewnienie maksymalnej przestronności, optymalnego wykorzystania przestrzeni do przechowywania, przemyślanego wyboru i montażu urządzeń, a także prostego, spójnego wystroju. Kluczowe jest to, żeby meble były funkcjonalne, dzięki czemu nie zagracimy pomieszczenia, a przebywanie w nim będzie przyjemne

W nowoczesnym budownictwie kuchnia połączona jest z salonem, co jest dobrym rozwiązaniem, gdyż takie pomieszczenie jest znacznie większe i daje więcej możliwości aranżacji. Najtrudniejsze może być urządzanie kawalerki, gdyż w tym wypadku jedno pomieszczenie pełni funkcję, salonu, kuchni, jadalni, sypialni czy garderoby, jednak w sklepach znajdziemy rozwiązania również do małych kawalerek.

Małe mieszkanie w bloku – jak urządzić?

Połączenie kuchni ze strefą wypoczynku może spotkać się z pewnymi obiekcjami, takimi jak nieatrakcyjny widok na zlewozmywak z pokoju dziennego, jednak podczas urządzania małego mieszkania można częściowo zasłonić kuchenny ciąg roboczy na wiele sposobów.

Może pomóc w tym półwysep z podniesionym fragmentem blatu lub ażurowy dwustronny regał, który oddziela kuchnię od salonu, umożliwiając jednocześnie swobodną rozmowę domownikom zajętym różnymi czynnościami. Połączenie pomieszczeń w małym mieszkaniu ma nie tylko wymiar przestrzenny, ale także towarzyski. Ułatwia wspólne spędzanie czasu z bliskimi, gdyż podczas gotowania można rozmawiać z ludźmi znajdującymi się w strefie wypoczynkowej.

Urządzenie małej kuchni lub aneksu kuchennego jest zadaniem trudnym, ponieważ trzeba pomieścić wiele urządzeń na niewielkiej powierzchni w taki sposób, aby korzystanie z nich było wygodne. Ważne jest również uwzględnienie kolejności wykonywanych czynności, takich jak wyjmowanie produktów z lodówki, mycie w zlewozmywaku i obróbka termiczna.

Jeśli cała zabudowa jest skupiona przy jednej ścianie, warto zachować kolejność: lodówka – zlewozmywak – płyta grzewcza, przy czym urządzenia powinny być oddzielone odcinkami blatu roboczego o szerokości przynajmniej 40 cm. Lodówkę można umieścić w narożniku, ale kuchenki raczej nie, ponieważ dla wygody pracy i bezpieczeństwa najlepiej, aby była ona otoczona blatem z obu stron.

Wąskie fragmenty blatu między urządzeniami kuchennymi nie wystarczą, aby rozłożyć przybory kuchenne i produkty potrzebne do przygotowania obiadu. Potrzebujemy przynajmniej 80 cm ciągłego blatu, a jeśli w małej otwartej kuchni brakuje takiego blatu, można rozważyć umieszczenie stołu na granicy aneksu kuchennego i salonu. Będzie on służył zarówno na co dzień, jak i odświętnie, do spożywania posiłków w gronie domowników i zaproszonych gości.

Jakie kolory i oświetlenie w kawalerce?

Małe wnętrza, które są urządzone w jasnych kolorach, takich jak biel, jasne beże lub gołębie szarości, wydają się o wiele bardziej przestronne niż te, w których dominują czerwień, granat, fiolet lub ciemna zieleń. Wyraziste akcenty kolorystyczne w małym mieszkaniu powinny być traktowane jedynie jako uzupełnienie aranżacji.

Urządzając małe mieszkanie, nie zapominajmy o odpowiednim oświetleniu. Możemy zaakcentować wybrane elementy wystroju wnętrza i optycznie powiększyć przestrzeń za pomocą kinkietów, punktowych lamp halogenowych lub zestawów diodowych ukrytych na ścianach lub w podwieszanym suficie. Umiejętne manipulowanie światłem w małym wnętrzu optycznie powiększa przestrzeń.

Za pomocą lustra można osiągnąć efekt trójwymiarowości i głębi, jednak należy ustawić je w taki sposób, aby w odbiciu było widoczne kluczowe elementy wystroju. Pozwala to uzyskać złudzenie przestronności wnętrza, co można osiągnąć również za pomocą fototapety, która pozwoli optycznie powiększyć wąski przedpokój, małą łazienkę lub kuchnię.

Meble do małego mieszkania

Przy wyposażaniu małego mieszkania w szafy i zabudowy, należy znaleźć równowagę między praktycznością a estetyką. Z jednej strony w małym wnętrzu każdy centymetr powierzchni do przechowywania jest cenny, z drugiej strony przestrzeń uwolniona od mebli staje się bardziej atrakcyjna i pasuje do modnego w ostatnim czasie minimalizmu.

Dlatego też lepiej zastosować jedną dużą, pojemną szafę niż kilka mniejszych, a najlepszym wyborem mogą okazać się meble robione na wymiar. Pozwala to maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, której w małym mieszkaniu nie ma zbyt wiele.

W przypadku małych mieszkań, wysokość pomieszczeń ma również wpływ na odbiór przestrzeni. Jeśli przekracza standardową wartość 2,5-2,7 m, nawet niewielkie mieszkanie wydaje się bardziej przestronne, na co warto zwrócić podczas zakupu bądź wynajmu nieruchomości.

Małe mieszkanie: (c) Satyryczny.com / PJ

Zobacz też:
> Kabiny prysznicowe
>