Makaron z soczewicy zamiast zwykłego makaronu – czy to dobry pomysł? Podpowiadamy!
Makaron pszenny
Makarony jada się w naszym kraju już niemal tak samo często jak pieczywo czy ziemniaki. Idealnie sprawdzają się podczas obiadów i ciepłych kolacji, a z sosami, mięsem i warzywami smakują wprost wybornie. Równie chętnie spożywa się je na słodko, za czym przepadają głównie dzieci. Jednak czego by nie wprowadzać do diety pustych i mało wartościowych kalorii, zwykły pszenny makaron warto wymienić na makaron z soczewicy. Będący źródłem popularnej rośliny strączkowej, jest produktem bogatym w białko oraz błonnik pokarmowy. Także skrywającym w sobie dużo więcej witamin i minerałów od jakiegokolwiek artykułu wykonanego ze zwykłej pszenicy.
Makaron z soczewicy
Starannie wyselekcjonowana soczewica jest mielona z niewielkim dodatkiem wody, aby uzyskała pożądaną konsystencję. Innych dodatków (oprócz wody) w makaronie z czerwonej soczewicy nie ma. Nie zawiera on ani jajek czy glutenu i może być spożywany przez osoby z nietolerancjami jednego z tych dwóch składników lub przez alergików i osoby chorujące na celiakię.
Podwyższona zawartość błonnika pokarmowego, którego w stu gramach makaronu z soczewicy jest prawie sześć gramów, pozwala podwyższyć zdolność posiłku do nasycania apetytu i poskromić głód po zjedzeniu nawet niewielkiej porcji dania.
Ogólnie rzecz biorąc, rośliny strączkowe są znakomitym uzupełnieniem każdej diety odchudzającej, bo pomagają radzić sobie z głodem za sprawą dodatku błonnika, jak również wyższej zawartości pełnowartościowego białka, z którego makaron z czerwonej soczewicy jest stworzony niemal w jednej czwartej.
Do czego używany jest makaron z soczewicy
Soczewicowe makarony są dużo zdrowsze od tych pszennych. Mają sporo jakościowego białka i dbającego o przemianę materii błonnika. Ponadto nie brak w nich korzystnych substancji mineralnych oraz witamin z grupy B. Świetnie wpływają na poziom cukru we krwi, bo są w stanie powoli go obniżać i regulować.
Makaron z czerwonej soczewicy bardzo dobrze smakuje na ciepło i na zimno. Często jada się go jako uzupełnienie do różnych zup, w formie zapiekanek z twarogiem i jajkiem albo w ramach deseru podanego z sezonowymi owocami i orzechami.
Makaron z soczewicy: (c) Satyryczny.com / GT
Zobacz też:
> Karczochy
> Mąka migdałowa