Mąka migdałowa – ciekawa alternatywa dla bardziej znanych rodzajów mąki. Poznaj mąkę migdałową

Mąka i jej rodzaje

Najpopularniejszą w Polsce odmianą mąki jest oczywiście mąka pszenna. Osoby, które chcą zdrowo się odżywiać albo pragną jeść bardziej dietetycznie, zazwyczaj zastępują ją ciemniejszymi odmianami, czyli na przykład mąką żytnia albo razową, ewentualnie jeszcze orkiszową. Czyli wersjami mniej przetworzonymi i zawierającymi więcej węglowodanów złożonych oraz błonnika.

Mało kto sięga po mąki wykonywane z orzechów, podczas gdy one również okazują się ciekawym uzupełnieniem diety i potrafią dostarczyć tej diecie wielu cennych składników odżywczych.

Mąka migdałowa

Świetnym tego przykładem jest mąka migdałowa. W porównaniu do mąki żytniej, razowej czy pszennej ma dużo mniej węglowodanów i więcej tłuszczu, ale dzięki temu też o wiele korzystniejszy rozkład składników odżywczych, wynikający z bogactwa występujących w niej witamin i minerałów.

W mące migdałowej znajdują się te same korzystne wartości odżywcze, co w migdałach. Przygotowuje się ją ze starannie wyselekcjonowanych orzechów, które następnie poddaje się odpowiedniej obróbce. W zależności od tego, jak mocna ona będzie i na jakich zasadach nastąpi, efektem tego procesu jest albo mąka migdałowa, albo drobniejsza od niej mączka. Czym różnią się oba te produkty?

Mąka i mączka migdałowa

Otóż mąka migdałowa jest bardzo mocno zmielona, przypomina konsystencją niemal pył, a pod względem struktury zbliżona jest do mąki żytniej bądź orkiszowej. Dzięki temu, że przygotowuje się ją z obranych orzechów, z których wcześniej usuwa się skórkę, nie ma ona w sobie gorzkości, a zachowuje wyłącznie pyszny słodki smak, dlatego tak świetnie wypada w deserach, wypiekach i omletach oraz naleśnikach.

Mączką migdałową nazywa się proszek przygotowany z nie w pełni zmielonych orzechów, na których pozostawia się skórkę, poddając je obróbce w całości. Oczywiście taka mączka ma już nieco inną konsystencję, ponieważ jest po prostu grubiej zmielona. Dlatego maleńkie grudki orzeszków lub skórki mogą być w niej widoczne i wyczuwalne.

Smak mączki migdałowej jest zbliżony do smaku mąki migdałowej, ale jest mniej delikatny i nie aż tak bardzo słodki. Pojawiają się w nim gorzkie nuty. Im więcej skórki miały orzechy, tym wyraźniej odczuwalna jest charakterystyczna dla migdałów gorzkość.

Mąka migdałowa: (c) Satyryczny.com / GT
Na zdjęciu: migdały

Zobacz też:
> Rokitnik
>