Łazienka historia

W czasach ówczesnych każdy z nas ma w domu łazienkę, a podstawowym standardem jest ubikacja i wanna lub prysznic. Bardzo często czas spędzony w łazience jest dla nas bardziej relaksem niż zaspokojeniem podstawowej potrzeby człowieka. Czy tak było od zawsze?

Łazienka i toaleta kiedyś

Nie tak dawno temu, a w niektórych krajach nawet po dzień dzisiejszy, wielu ludzi zmaga się z brakiem dostępu do wody, łazienki i toalety. Jak więc mieszkańcy krajów trzeciego świata radzą sobie ze spełnieniem podstawowych potrzeb fizjologicznych? Jak budują swoje łazienki i jakie techniki w tym celu wykorzystują? Jeśli spojrzymy na to, jak wyglądają łazienki na przykład Afryce, przypomnimy sobie polską toaletę sprzed 100 lat. Tak zwany wychodek zbity z desek, z wykopaną dziurą w ziemi był dosyć popularny w XIX wieku, a na wsiach występuje po dzień dzisiejszy. Taki rodzaj toalety wyeliminowuje problem z dostępem do bieżącej wody, minimalizując przy tym koszty. Tak zwany wychodek, ma za zadanie jedynie spełnić podstawową potrzebę fizjologiczną człowieka, natomiast w niektórych krajach dochodzi dodatkowy czynnik, jakim jest religia.

Religia i toalety

Czy religia może wpłynąć na to, jak wygląda nasza toaleta? Oczywiście, że tak. Islam uznawany za jedną z bardziej restrykcyjnych grup religijnych, wymaga od swoich wiernych, aby toaleta eliminowała kontakt z fekaliami i była czysta dla użytkownika. Jak więc taka toaleta wygląda? Dla Europejczyka wydawać by się to mogło zadziwiające, ale w muzułmańskiej toalecie nie ma siedziska bądź deski klozetowej, z powodów czysto higienicznych. Dlatego jest to dziura w ziemi, nic poza tym. Co ważne, w tego typu toalecie musi być dostęp do wody lub do piasku, aby można było się „oczyścić” tuż po skorzystaniu. Jest to jedna z cech muzułmańskiej toalety, która dla Europejczyka wydawać by się mogła niecodzienna.

Z dala od Europy

Gdy porównamy rytuał kąpieli w Europie i w krajach trzeciego świata, również mocno się zdziwimy. Z racji tego, że wielu ludzi ma problem ze znalezieniem wody pitnej, nikt nawet nie myśli o tym, żeby marnować czystą wodę do kąpieli, co byłoby zresztą niezwykle głupie. Są ludzie kąpiący się w jeziorach i sadzawkach, podczas gdy Europejczycy zażywają gorącej, relaksującej kąpieli w ciepłej łazience.

Łazienka jest odzwierciedleniem naszego statusu materialnego i miejsca, w którym żyjemy i mieszkamy. Gdy nie stać nas na luksusową łazienkę i nie mamy możliwości wykąpać się w czystej ciepłej wodzie, staramy się po prostu zaspokoić te wszystkie potrzeby fizjo logiczne. Jednak w dzisiejszych czasach ciepła woda, prysznic i sedes to podstawowe elementy, które w większości domów są standardem.

Czy potrafimy więc wyobrazić sobie zamieszkanie w Afryce lub powrót do Polski sprzed stu lat? Człowiekowi bardzo łatwo jest przyzwyczaić się do dobrego, natomiast w drugą stronę nie jest już tak łatwo. Uszanujmy więc to, że mamy w domach bogato zdobione i luksusowe łazienki, bo nie każdy ma do takich wygód dostęp.

Łazienka historia w Satyryczny.com