Jeśli planujesz zakup królika i chcesz wiedzieć wszystko na temat jego prawidłowego żywienia, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Porady przydadzą ci się również, jeśli masz już królika. Dzięki nim poprawisz ewentualne błędy żywieniowe Królik miniaturka
Każdy właściciel królika chce dla swojego pupila jak najlepiej. Króliki często chorują właśnie przez złe żywienie, które prowadzi np. do biegunki, zatwardzenia, infekcji bakteryjnych czy zapchania przewodu pokarmowego. Żeby tego uniknąć wystarczy przestrzegać kilku zasad prawidłowego żywienia królików. Zbilansowane jedzenie sprawi, że twój królik będzie zdrowszy, dzięki czemu unikniesz stresujących i drogich wizyt u weterynarza.
Spis treści:
Prawidłowe żywienie królika
Siano stanowi podstawę diety królika i musi stale znajdować się w paśniku. Siano pełni dwie ważne funkcje. Pierwsza to ścieranie stale rosnących zębów, a druga to przesuwanie treści pokarmowej w jelitach. Gdy królik z jakiegoś powodu przestaje jeść siano, może dojść do zapchania układu pokarmowego, co jest sytuacją zagrażającą życiu zwierzaka. Siano, to około 70-80% diety. Króliki najbardziej lubią zielone siano, które nie jest przesuszone. Chociaż niektóre zwierzaki chętniej jedzą grube i bardziej wysuszone źdźbła. Dlatego na początku przetestuj kilka rodzajów siana i wybierz to, które najbardziej smakuje twojemu pupilowi. Unikaj podawania siana w paśniku kuli, gdyż jest on niebezpieczny dla gryzoni.
Suszone zioła
To kolejny ważny element w diecie królika miniaturki. Zwierzęta te mają delikatny układ pokarmowy, dlatego też od małego powinno się podawać im suszone zioła, kwiaty, korzenie roślin, a także warzywa i owoce. Świeże produkty należy wprowadzać dopiero gdy królik skończy 3-4 miesiące. Przyjmuje się, że garść suszonych ziół, kwiatów i korzeni roślin dziennie to odpowiednia porcja dla jednego królika.
Świeża zielenina
Świeża trawa, mniszek i inne zioła, które znajdziesz w ogródku mogą być regularnie podawane królikowi. Wybierz jednak miejsce z dala od dróg, a także te mało uczęszczane przez psy. Dobrym pomysłem jest wychowanie kiełków z przemocy czy owsa. Możesz to zrobić na parapecie, co sprawdzi się w miastach, gdzie nie ma dostępu do trawy bezpiecznej dla królika. Dorosły królik powinien dostać garść świeżej zielonki wraz z warzywami.
Warzywa i owoce
Młodym królikom podawaj suszone warzywa i owoce. Pamiętaj, żeby owoce były jedynie niewielkim dodatkiem, gdyż zawierają sporo cukru, a króliki mają skłonność do cukrzycy. Kiedy królik będzie miał 3-4 miesiące możesz stopniowo wprowadzać świeże produkty. Zacznij od zieleniny, następnie wprowadzaj pojedynczo warzywa. Obserwuj, jak twój pupil reaguje na kolejne warzywa. Podając królikowi większą ilość świeżych warzyw, może on mniej pić. Nie musisz się tym przejmować, gdyż w warzywach jest sporo wody.
Karma dla królika
Karma jest niezbędna zwłaszcza w przypadku młodych królików. Zwierzęta te chętnie ją jedzą, jednak zwróć uwagę na jej skład. Dobrej jakości pokarm dla królików, powinien być bez zbóż. Najlepiej wybierz karmę w formie granulatu, dzięki czemu będziesz miał pewność, że twój pupil je pełnowartościowy pokarm. Karmy w formie mieszanek nie są dobre, gdyż królik może wybierać niektóre składniki, a resztę pozostawi. Przez to nie organizm królika ni otrzyma wszystkich niezbędnych do wzrostu składników. Młodemu królikowi podawaj dwie łyżki karmy dziennie, najlepiej w dwóch porcjach. Dla dorosłego królika karma powinna być jedynie dodatkiem, dlatego też nie podawaj więcej niż jedną łyżkę.
Królik miniaturka – co z wodą?
Woda musi być stale dostępna w misce bądź poidełku. Miska jest lepszym wyborem, gdyż łatwiej jest utrzymać ją dla królika w czystości. Jednak początkowo w klatce powinno znaleźć się poidełko, gdyż króliki z reguły od małego uczą się z niego pić. Miska z wodą może być dodatkiem, a kiedy królik nauczy się z niej korzystać będziesz mógł usunąć poidełko.
Ile razy dziennie karmić królika?
Królika najlepiej karmić 2 razy dziennie. Młodego zwierzaka można karmić 3-4 razy dziennie małymi porcjami. Większa ilość posiłków sprawi, że królik będzie jadł mniej siana, co negatywnie wpłynie na jego stan zdrowia. Jednym z posiłków może być duża porcja ziół i nieco granulatu. Z kolei drugi posiłek może stanowić sałatka składająca się ze świeżych warzyw i owoców.
Królik miniaturka: (c) Satyryczny.com / GT
Zobacz też:
> Ciekawostki o królikach
>