Katowice informacje, wydarzenia, fakty.

Elektryczne hulajnogi także w Katowicach

Szacuje się, że w Polsce z końcem III kwartału liczba hulajnóg elektrycznych dostępnych na wynajem wzrośnie do 50 tys. sztuk vs 14 tys. w tym samym okresie poprzedniego roku.

Do tej pory największym rynkiem dla współdzielonych hulajnóg pozostawała stolica. Ten trend również się odwrócił, plasując na pozycji lidera Trójmiasto z wynikiem 8,5 tys. pojazdów. W Warszawie do dyspozycji użytkowników jest ich aktualnie 8,3 tys., a w Krakowie, który zamyka podium skorzystać można z blisko 5,5 tys. urządzeń. W Polsce pozostaje jeszcze kilka innych ważnych ośrodków z liczbą hulajnóg przekraczającą tysiąc – w Łodzi jest ich blisko 1,8 tys., w Lublinie, Wrocławiu i Szczecinie po ok. 1,3 tys., w Poznaniu niespełna 1,2 tys., a w Katowicach blisko 1,1 tys.
(2021)

Jazda „na suwak” w Katowicach

Aktualne przepisy nakładają na kierowców obowiązek jazdy na suwak w miejscach, w których jest to koniecznie. Jak realizacja przepisów wygląda w praktyce? Okazało się, że jazda na suwak jest wciąż problematyczna dla bardzo wielu kierowców. Pokazało to badanie przeprowadzone na jednej z najbardziej ruchliwych tras w Katowicach w godzinach porannych w dzień roboczy.

Tylko co drugi kierowca ustępował w oznaczonym punkcie miejsca, aby wpuścić samochód, który dojechał do końca swojego pasa i nie miał możliwości kontynuowania jazdy. Zdarzały się jednak przypadki, że kierujący musiał poczekać aż przejadą nawet trzy lub cztery samochody, zanim został wpuszczony na pas, na którym dalsza jazda jest możliwa.
(2020)

Katowice. Jedyne takie miejsce w Polsce

Katowicka klinika Gyncentrum, jako pierwszy ośrodek w Polsce, dysponuje najnowocześniejszą technologią sekwencjonowania genomu ludzkiego – systemem Illumina NGS. Daje on możliwość odczytania ludzkiego genomu w zaledwie kilkanaście godzin, a w ramach jednej analizy można dokonać od kilku tysięcy do nawet miliona odczytów. Zwiększa to szanse na znalezienie patogennej mutacji, a ciąża uzyskana w procedurze in vitro rozwija się z zarodka o prawidłowym materiale genetycznym.

Aplikacja mytaxi w Katowicach

Mytaxi, aplikacja taxi o największym zasięgu w Europie, dotarła do Katowic i miast wchodzących w skład konurbacji śląskiej. Ich mieszkańcy mogą już korzystać z wygody zamawiania i płatności za kurs taksówką dzięki mytaxi.

To co wyróżnia mytaxi na tle lokalnej konkurencji, to objęcie w pierwszą strefę taxi nie tylko Katowic, ale też wszystkich miast z nimi graniczących, czyli Mikołów, Tychy, Mysłowice, Sosnowiec, Będzin, Czeladź, Siemianowice Śląskie, Chorzów, Świętochłowice i Rudę Śląską.
(2018)

Co z czadem w Katowicach?

Od 1 października 2015 roku do 24 lutego 2016 roku Państwowa Straż Pożarna już 3279 razy interweniowała w sytuacjach związanych z emisją tlenku węgla, 1879 osób uległo podtruciu, a 42 zmarły w wyniku zaczadzenia. W samym tylko województwie śląskim Straż Pożarna interweniowała przy zdarzeniach związanych z uwolnieniem się tlenku węgla 876 razy, przy czym 641 osób wymagało natychmiastowej pomocy lekarskiej, a 13 osób uległo śmiertelnemu zaczadzeniu.

W związku z duża liczbą wypadków spowodowanych emisją tlenku węgla (czadu), organizator kampanii społecznej „Czadowe Domy”, we współpracy z Państwową Strażą Pożarną, zainicjował akcję bezpłatnego montażu kilkudziesięciu czujników czadu w katowickich lokalach. Detektor tlenku węgla to urządzenie, które monitoruje jakość powietrza i wysyła sygnał dźwiękowy w momencie, kiedy stężenie czadu w pomieszczeniu osiągnie dość wysoki poziom, ale nie zagraża jeszcze ludzkiemu zdrowiu i życiu.
(2016)

Katowice informacje w Satyryczny.com

Zobacz też:
>