Niektóre kasze są zdrowsze, inne trochę mniej, ale tę grupę produktów charakteryzuje wysokie nasycenie różnymi składnikami odżywczymi: minerałami, witaminami, a także błonnikiem pokarmowym. Jeżeli zwykle podaje się do obiadu ziemniaki lub ryż, od czasu do czasu warto trochę zaskoczyć swoje kubki smakowe jakąś kaszą.
Spis treści:
Rodzaje kasz w polskiej kuchni
Tylko którą wybrać? Rodzaje kasz są przeróżne i każda z nich smakuje nieco inaczej. Jednym z tych najpowszechniejszych dla polskiej kuchni, jest kasza jęczmienna. W wielu domach to właśnie po ten typ kaszy sięga się najczęściej, co może wynikać z faktu, iż ma on dość uniwersalny smak, który dobrze łączy się z mięsnymi oraz grzybowymi sosami.
Kasza jęczmienna właściwości
Dla wielu osób pewną ciekawostką okaże się fakt, że w kaszy jęczmiennej występuje pewna ilość kwasów tłuszczowych. Na szczęście nie są to niezdrowe nasycone kwasy tłuszczowe, a właśnie kwasy nienasycone, czyli dokładnie te, których każdy organizm potrzebuje do zachowania prawidłowego zdrowia i utrzymania właściwego działania. Nienasycone kwasy tłuszczowe oddziałują m.in. na układ nerwowy. Mogą zwiększać koncentrację, pomagać w nauce i chronić przed różnymi chorobami neurodegeneracyjnymi, przed którymi należy zacząć się chronić odpowiednio wcześnie, dopóki nie jest na to za późno.
Kasza jęczmienna to także jedno z lepszych źródeł wielu odżywczych minerałów. Występują w niej związki takie, jak magnez, potas oraz mangan, a także i cynk, który może pomóc w poprawieniu stanu włosów i skóry, jednocześnie wspomagając leczenie chorób tarczycy, co wynika z jego dobrego wpływu na pracę tego gruczołu.
Ponadto w kaszy jęczmiennej występuje błonnik pokarmowy, dlatego dodana do posiłku pomaga jeszcze lepiej się nim nasycić, by przez przynajmniej kilka godzin po konsumpcji nie odczuwać żadnego głodu i nie musieć podjadać.
Co do kaszy jęczmiennej?
Nawet osoby, które nie za bardzo przepadają za zdrowymi produktami, w kuchni znajdą różne ciekawe zastosowania dla różnych rodzajów kasz. Kaszę jęczmienną najlepiej połączyć z jakimś sosem, by przełamać jej neutralny i lekko gorzkawy posmak.
Kasza jęczmienna: (c) Satyryczny.com / GT
Foto: Glane23 / cc by-sa 3.0
Zobacz też:
>