Karczoch to roślina, która należy do grupy warzyw. Najczęściej wysiewa się ją na zdrowych glebach bogatych w materię organiczną z nasion, sadzonek lub zrzezów. Do rozrodu potrzebuje stabilnego wilgotnego środowiska, gdyż nie toleruje ani bardzo niskich, ani bardzo wysokich temperatur. Karczochy uprawiane są głównie na terenach wilgotnych, a ich zbiór i spożycie przypada na okres od listopada do marca. Zaleca się, aby karczochy miały system nawadniania kropelkowego, ponieważ potrzebują wilgoci

Karczochy są pokarmem, którego nie powinno zabraknąć w codziennych posiłkach. Ich spożywanie zapewnia duże korzyści, w tym zdolność oczyszczania organizmu. Zaleca się spożywanie karczochów 2 lub 3 razy w tygodniu.

Karczochy wywołują uczucie sytości, więc ich spożycie może pomóc w redukcji wagi oraz pozwala uniknąć zatrzymania płynów, co czyni je niezbędnym elementem diety.

Jedną z właściwości, jakie posiadają karczochy, jest regulacja zarówno tworzenia, jak i wydzielania żółci przez organizm. Dlatego pomaga układowi trawiennemu w eliminacji wody i substancji odpadowych, co czyni go idealnym pokarmem dla osób cierpiących na woreczek żółciowy lub wszelkie choroby wpływające na wątrobę. Ponadto karczochy pomagają obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów.

  1. Obniża poziom cukru we krwi, co wynika to głównie z jego składu węglowodanowego.
  2. Jest niskokaloryczny.
  3. Zawiera flawonoidy, które chronią organizm przed chorobami serca.
  4. Zawiera fosfor, żelazo, magnez, wapń i potas.
  5. Ma wysoką zawartość błonnika.

Choć karczochy są warzywem, które zaleca się wszystkim zdrowym osobom, istnieją pewne przeciwwskazania do ich spożywania. Każdy, kto cierpi na problemy jelitowe, takie jak zespół jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna czy nadwrażliwość jelit.

Nie zaleca się go również kobietom w ciąży oraz tym, które urodziły i karmią piersią. Osoby uczulone na nagietki, stokrotki, ambrozję czy chryzantemy również powinny uważać przy spożywaniu karczochów, gdyż mogą one wywołać reakcję alergiczną.

Karczochy: (c) Satyryczny.com / GT

Zobacz też:
> Ziemniaki
>