Jakie prace wykonać, gdy w mieszkaniu masz rośliny? Kalendarz domowego ogrodnika – miesiąc po miesiącu

Ten miesiąc jest to trudny okres dla roślin domowych. Należy uważać na niskie temperatury, dlatego wrażliwe kwiaty najlepiej przestawić dalej od okien. Dobrze jest też zadbać o to, aby w pomieszczeniu panowała odpowiednia wilgotność, ustawiając w nim nawilżacz powietrza lub regularnie zraszając rośliny.

Uwaga do kaktusów: je akurat należy pozostawić w chłodnym miejscu na 6 do 8 tygodni i w tym czasie ich nie podlewać.

Miesiąc, w którym widoczne stają się zmagania roślin z niskimi temperaturami. Trzeba zamienić się w zielonego doktora i zbadać domowa roślinność: odlać wodę, która zebrała się w podstawkach i dać przeschnąć przelanej ziemi, uważnie przyjrzeć się listkom. Białe pajęczynki czy kłębki przypominające wełnę lub brązowe tarczniki, powstają wskutek zbyt suchego powietrza.

W marcu pora zacząć nawozić kwitnące rośliny i usuwać przekwitające kwiaty. Drzewiastą roślinność czas zabrać pod prysznic i delikatnie opłukać liście letnią wodą.

Jest to również okres napraw strat pozimowych. Rośliny o przerośniętych korzeniach czas przesadzić do większych doniczek. W tym czasie można również przyciąć rośliny krzaczaste, jeżeli chcesz, aby ich korona była bardziej zwarta niż wysoka, ale przerzedzona.

Kwiecień, to okres intensywnego wzrostu, dlatego zwiększa się zapotrzebowanie roślin na wodę.

Kwiaty, które kwitną latem, należy teraz obficie podlewać i nawozić. W tym okresie pojawiają się pąki u kwitnących roślin, bardzo ważne jest, aby w tym okresie nie zmieniać miejsca doniczek.

Uwaga na poparzenia słoneczne listowia! Na parapetach powinny zostać tylko te rośliny, które dobrze znoszą czy lubują się w intensywnym oświetleniu.

Jest to czas intensywnego kwitnienia i cieszenia oka wyhodowaną kolekcją roślin. Nie należy jednak spoczywać na laurach, trzeba regularnie oglądać rośliny zwracając uwagę na to, czy nie zalęgły się w nich różnego rodzaju pasożyty i czy nie doświadczyły poparzeń od intensywnego letniego słońca.

To również czas na wakacyjne wyprawy również dla roślin. Jeśli jest taka możliwość, można wystawić je na zewnątrz, np. na balkon czy ogródek, ale uwaga! Nie powinny stać bezpośrednio w słońcu, które może im zaszkodzić, dlatego z takim zabiegiem lepiej poczekać na pochmurny dzień.

To okres na rozmnażanie sadzonek i przesadzenie lub rozdzielanie silnie rozrośniętych okazów roślin.

Chociaż może się to wydawać za wcześnie, dobrze już zacząć przygotowywać się do zimy. Nawozić można już tylko te rośliny, które będą kwitły na zimę, a i je lepiej potraktować rozcieńczoną dawką nawozów.

Nadszedł czas, aby ograniczyć podlewanie, a opadające liście regularnie usuwać co jest jednym z kroków zapobiegających potencjalnemu zagnieżdżeniu się szkodników.

Przeciągi nie służą nam, a także roślinom, należy uważać, żeby nie „przeziębić” szczególnie małych okazów roślin, bardziej podatnych na zmiany. Dobrze jest też przestawić doniczki w miejsca najbardziej doświetlone lub ostatecznie zainwestować w specjalne lampy.

W ostatnim miesiącu roku należy wtedy bardzo uważać, by nie przelać kwiatów wodą, Lepiej żeby ziemia była nawet za sucha (oczywiście bez popadania w skrajności). W grudniu będą cieszyć nasze oczy kwiaty kwitnące na zimę.

Kalendarz ogrodnika: (c) Satyryczny.com / GT

Zobacz też:
> Pielęgnacja roślin doniczkowych
>