Słoneczna pogoda, piaszczysta plaża i ciepła woda do kąpieli. Brzmi nieźle? Może spróbować nowego kierunku na wakacje: Węgry, jezioro Balaton. W dodatku, jeśli jesteś mieszkańcem południowych części Polski dotrzesz nad Balaton w o połowę krótszym czasie niż nad polskie morze.

Jezioro Balaton

Balaton, to największe błotne jezioro Europy. Ma 77 km długości i 600 km kwadratowych powierzchni. Linia brzegowa liczy 230 km, z czego przez 200 km prowadzą trasy rowerowe. Woda jest ciepła, latem osiąga temperaturę 26 stopni C. W południowej części są piaszczyste plaże i ciągnące się prawie przez pół kilometra płytkie dno, idealne na wypoczynek rodzin z małymi dziećmi.

Kto przyjeżdża nad Balaton? Pierwsza, najliczniejsza grupa turystów to Węgrzy, głównie ze stolicy. Na drugim miejscu są Niemcy, a na trzecim Polacy.

Nad Balatonem jest ponad 450 domów wakacyjnych. Domy wakacyjne, to najlepszy sposób spędzenia urlopu nad węgierskim morzem. Są to domy Węgrów, w pełni wyposażone, więc niczego ze sobą nie trzeba przywozić. Okolica jest sielska, wokół rosną winorośla, a do Balatonu z każdej strony jest blisko – zachwala Matthias, Niemiec z pochodzenia, któremu tak się nad Balatonem spodobało, że zamieszkał tam i nauczył się języka węgierskiego.

Okolice Balatonu – co zobaczyć?

Nad Balatonem górują charakterystyczne, wypłaszczone na szczycie wzgórza wygasłych wulkanów. Tworzy to niepowtarzalny krajobraz i wpływa na smak tutejszych win. Południowa strona Balatonu jest bardziej rekreacyjna i komercyjna. Są bulwary i alejki spacerowe. Głównym miastem tej okolicy jest Siófok, natomiast północna z ośrodkiem w Balatonfüred jest bardziej dzika i spokojna.

W okolicy jest sporo do zwiedzania. Na pewno warto odwiedzić półwysep Tihany z pięknymi zabudowaniami opactwa benedyktyńskiego założonego w XI w. przez króla Andrzeja I. W budynku opactwa, w małej sali kinowej można obejrzeć film o jego historii, także w języku polskim.

Wieś Salföld

Sporo o węgierskich tradycjach ludowych można dowiedzieć w Salföld. To urokliwa wieś, w której zachowano tradycyjną zabudowę, krycie dachów gontem. Wieś w połowie XX wieku chyliła się ku upadkowi, ale artyści i fani unikatowego charakteru zabudowy postanowili odkupić walące się chaty i je odrestaurować. Efekt jest fantastyczny.

Na polu na końcu wioski leżą kamienie pochodzące z dna morskiego. Ślad po tym, że ta część kontynentu europejskiego przed tysiącleciami była zalana morzem. Centralną część wsi zajmuje kościół z 1769 roku. Jest też farma, gdzie można zobaczyć akrobacje na koniach. Wykonują je pasterze w tradycyjnych strojach.

zamek Balaton Węgry
Zamek w pobliżu jeziora Balaton

Keszthely i Herend

W mieście Keszthely znajdziemy najwięcej nad Balatonem muzeów oraz imponujący zamek Festeticsów zbudowany w XVIII wieku, trzeci od względem wielkości na Węgrzech. Jego ozdobą jest biblioteka, w której półki z książkami wznoszą się na ponad 8 metrów wysokości.

Na pewno nie można pominąć wizyty w manufakturze porcelany w Herend, największej na świecie ręcznej wytwórni porcelany, zatrudniającej 950 osób. Każdy produkt powstaje z pracy rąk ludzkich, a w czasie zwiedzania można zobaczyć jej kolejne etapy i poznać historię tego miejsca.

Węgierskie wina

Balaton, to także słynne wina węgierskie. Szczepy winorośli przywieźli tu Rzymianie. Tutejsze wina swój wyjątkowy smak zawdzięczają wulkanicznym skałom, łagodnemu klimatowi i światłu odbijającemu się od tafli jeziora. Szczególnie warte polecania są wina Olaszrizling, Szürkebarát i Keknyelu.

Warto wybrać się położonej na wzgórzu winiarni w Balatonfured Csopak, w której mieści się także restauracja. Można tu zamówić wspaniałe, schłodzone białe wino i podziwiać z góry widok na Balaton.

Oprócz relaksu nad wodą można zwiedzić bogaty w tradycję region, a miłośnicy aktywnego wypoczynku chętnie wejdą na wulkaniczne wzgórze.

Jezioro Balaton w Satyryczny.com / dostarczył infoWire.pl

Zobacz też:
> Mongolia
>