Samodzielnie upieczony chleb zawsze będzie zdrowy i często też smaczniejszy od tego, po który sięga się w piekarni albo w supermarkecie. W Polsce zdecydowanie lubimy jeść pieczywo, dlatego powinniśmy nabrać ochoty na to, by nauczyć się samemu je przygotowywać. Na pewno pomoże w tym odpowiedź na pytanie: Jak zrobić zakwas na chleb?
Zakwas – podstawa dobrego chleba
Pieczenie chleba nie jest aż tak trudne, gdy tylko nabierze się pewnej wprawy i doświadczenia w tworzeniu zakwasu, bo to właśnie on jest podstawą dobrego wypieku i on odpowiada za to, czy wyjdzie nam zakalec, czy pachnący bochen miękki w środku i chrupki na zewnątrz.
Jak zrobić zakwas na chleb?
Kluczowe jest na pewno to, aby przygotowywanie zakwasu rozpocząć odpowiednio wcześnie. Czyli nie w dniu, w którym chcesz zająć się pieczeniem chleba, a mniej więcej jakiś tydzień przedtem lub chociażby cztery dni.
Skład domowego zakwasu nie jest nawet w najmniejszym stopniu wymyślny, bo przygotowujemy go w oparciu o dwa składniki, a mianowicie wybraną mąkę do pieczenia chleba oraz ciepłą wodę. Mniej więcej na pół szklanki mąki należy użyć stu mililitrów wody. Dokładnie wymieszać oba składniki, aż utworzą masę o konsystencji przypominającej strukturę półtłustej śmietany. Taką papkę umieszczamy sobie w większym naczyniu, biorąc pod uwagę fakt, że będzie ona rosnąć i musimy mieć przestrzeń do tego, aby porządnie ją potem mieszać. Następnie przykrywamy ją ściereczką, zostawiając trochę miejsca na swobodny przepływ powietrza.
Opieka nad zakwasem
Nasz domowy zakwas na chleb odstawiamy do ciepłego i bezpiecznego miejsca, a następnie pamiętamy o tym, aby codziennie do niego zaglądać. I przy każdej wizycie dodawać do niego dwie kolejne łyżki mąki (tej samej, jakiej użyliśmy na początku), a potem wszystko ponownie zamieszać.
Po pięciu czy sześciu dniach powinniśmy dostrzec w masie wyraźne pęcherzyki powietrza. Obecność tych pęcherzyków świadczy o tym, że doszło do rozpoczęcia pożądanych i wyczekiwanych procesów fermentacji, które są wyraźnym sygnałem, że zakwas na chleb jest już gotowy. Możesz śmiało go użyć i mieć pewność, że przygotujesz na nim wyborny wypiek.
Jak zrobić zakwas na chleb: (c) Satyryczny.com / GT
Zobacz też:
>
>