Robisz słodkie wypieki? A może przymierzasz się do zrobienia pierwszego w swoim życiu? Zastanawiasz się, z czego i jak zrobić lukier? Oto praktyczne porady

Słodkie wypieki z lukrem na powierzchni

Nie ma udanych świątecznych pierniczków bez lukru, tak jak i trudno wyobrazić sobie różne inne desery bez tego słodkiego, klasycznego pokrycia wypieku. Każdy, kto choć trochę interesuje się cukiernictwem, powinien poznać tajniki robienia lukru, a potem opracować własny doskonały przepis.

Początkowo warto jednak oprzeć się na tradycyjnej recepturze, dobrze znanej naszym babciom. Aby nie tracić czasu i nie marnować składników, ale od razu wykonać coś, co na pewno zjesz ze smakiem.

Tradycyjny lukier babci – składniki

Tradycyjny i jednocześnie najsmaczniejszy w świecie lukier przygotowuje się zaledwie z dwóch składników, czyli z cukru pudru oraz wody.

Niektórzy dodają jeszcze odrobinę soku z cytryny. Czasami nawet takim cytrynowym sokiem, wyciśniętym bezpośrednio z cytryny, całkowicie zastępują każdą ilość wody. Trzeba jednak wiedzieć, że wtedy lukier może okazać się zbyt kwaśny.

jak zrobić lukier cytrynowy idealny królewski
Słodka ozdoba na świąteczne pierniki, na ciasta

Sprawdzony przepis na lukier cytrynowy

Jak zrobić lukier, który wystarczy do pokrycia większej ilości pierniczków? Na jedną porcję lukru używa się zazwyczaj niecałej szklanki cukru oraz kilku łyżek wody bądź soku z cytryny (albo, jak już wiesz, obu wymieszanych ze sobą substancji).

Lukier musi być gładki i delikatny, bo wtedy jest najsmaczniejszy. Dlatego przeznaczony na niego cukier koniecznie trzeba przesiać przez sitko o drobnych oczkach, tak jak to robi się zwykle z mąką na ciasto.

Następnie cukrowy proszek należy przesypać do małej miski i powoli dolewać do niego wodę, sok z cytryny albo wodę z cytryną. Od razu staraj się to wszystko dokładnie ucierać, najlepiej przy pomocy specjalnej rózgi. Jeżeli stwierdzisz, że ewidentnie brakuje płynu, trzeba uważnie dolać nieco wody. W przypadku gdy lukier wyjdzie za rzadki, wystarczy dodać cukru pudru i ponownie ucierać wszystko na jednolitą masę.

Idealny na pierniki, ciasta

Idealny lukier musi być na tyle rzadki, by po zagarnięciu go łyżką, będzie powoli z niej spływać. Jednocześnie nie może jednak przypominać konsystencji wody (wtedy jest zbyt rzadki) ani żelu (zbyt gęsty).

Każdy, kto kilkukrotnie wykona powyższy przepis na lukier, sam na pewno zdoła dojść do tego, jaka konsystencja dla lukru będzie najlepsza. Prawda, że wykonanie lukru jest bardzo łatwe?

Tekst o lukrze: (c) Satyryczny.com / GT

Zobacz też:
> Mąka migdałowa
> Orzechy brazylijskie