Jak stworzyć i urządzić ogród, który będzie harmonijnie połączony z domem i będzie idealnym miejscem do relaksu i spędzania czasu z rodziną? Oczywiście, można zlecić to zadanie specjalistom. Jednak samodzielne planowanie ogrodu może być niezwykle satysfakcjonujące

Przed rozpoczęciem sadzenia roślin w ogrodzie, ważne jest wykonanie szczegółowego planu. Trzymając się takiego przemyślanego projektu, będziesz mieć pewność, że tworzysz piękny i funkcjonalny ogród. Pierwszym krokiem jest określenie tego, do czego będzie służył ogród. czy będzie to przede wszystkim miejsce rekreacji, gdzie centralnym punktem będą wygodne meble ogrodowe, czy może chcesz skupić się na hodowli roślin. Może również interesuje cię stworzenie mini boiska lub placu zabaw dla dzieci?

Następnie rozrysuj ogród na kartce, uwzględniając dom, chodniki i inne elementy, takie jak spadki terenu czy elementy, których nie chcesz się pozbyć (np. altana, oczko wodne, itp.). W przygotowaniu planu ogrodu możesz przyjąć skalę 1:100, co oznacza, że 1 cm na kartce to 100 cm w rzeczywistości.

Zanim zaplanujesz jakie rośliny umieścisz w ogrodzie sprawdź, jaką masz w nim glebę, gdyż od tego zależeć będzie, co możesz hodować. Ciężka, lepiąca się do palców gleba to gleba gliniasta, podczas gdy sucha, przesypująca się przez palce to gleba piaszczysta. Najlepszą glebą dla większości roślin jest ta ciemna, rozpadająca się na małe grudki i bogata w próchnicę.

Jeśli planujesz sadzić drzewa, krzewy owocowe lub ozdobne, warto również sprawdzić pH gleby. Większość roślin najlepiej rośnie w glebie o obojętnym pH (6-7), ale istnieją również gatunki roślin, które preferują glebę kwasową (pH 5,5-4,5) lub zasadową (pH 6,5-7,5).

Podczas planowania ogrodu, ważne jest uwzględnienie wymagań różnych gatunków roślin dotyczących stanowiska, czyli miejsca, w którym zostaną posadzone. Stanowisko słoneczne to obszar, na którym ziemia otrzymuje powyżej 6 godzin światła słonecznego dziennie. Stanowisko półcieniste oznacza, że rośliny będą otrzymywać od 3 do 6 godzin światła dziennie, podczas gdy stanowisko cieniste oznacza mniej niż 3 godziny światła dziennie.

Ogrodnik pielęgnujący ogród, na tle róż.
Przeczytaj nasze porady na temat: jak urządzić ogród

Kiedy już wszystko zaplanujesz, możesz przystąpić do działania, czyli prac ziemnych, takich jak wyrównywanie terenu. Oczywiście, jeśli teren, na którym ma powstać ogród, nie wymaga zmian, ten etap można pominąć. Na tym etapie powinno się również wytyczyć ścieżki, po czym można przystąpić do sadzenia roślin. Aby zapewnić świeżo posadzonym roślinom odpowiednie warunki do wzrostu, ważne jest odpowiednie przygotowanie gleby. Oprócz regulacji pH gleby, jej rozluźnienia lub zagęszczenia, istotne jest usunięcie starej darni (jeśli planujesz założenie nowego trawnika), eliminacja chwastów oraz wzbogacenie ziemi o składniki odżywcze.

Wokół tarasu i blisko domu, najlepiej jest sadzić niskie rośliny, aby móc podziwiać ogród z okien czy z tarasu. Wokół płotu warto posadzić żywopłot lub tuje, które są najpopularniejszym wyborem, gdyż przez cały rok są zielone. W ogrodzie można również wyznaczyć przestrzeń pod uprawę warzyw, co sprawdzi się, jeśli chcesz mieć zdrowe i ekologiczne warzywa. Wybierając miejsce pod grządkę warzywną, należy wziąć pod uwagę ilość dostępnego słońca, gdyż jedne warzywa potrzebują sporo słońca, a inne wolą stanowisko lekko zacienione. Przydatne może być również założenie kompostownika, aby produkować ekologiczny nawóz do warzyw, owoców i innych roślin w ogrodzie.

Nie zapominaj o tym, że ogród powinien również służyć do wypoczynku, dlatego też stwórz strefę relaksu na tarasie i zostaw nieco miejsca, aby móc rozłożyć leżak czy koc na trawie. Na tarasie warto umieścić meble ogrodowe, dzięki którym będziesz mógł spędzać czas w gronie najbliższych na świeżym powietrzu, a także przygotujesz posiłki. Przydatny jest również grill, najlepiej elektryczny lub gazowy, gdyż taki umożliwia przygotowywanie zdrowych posiłków na świeżym powietrzu. Huśtawka, basen czy jacuzzi to przydatne akcesoria, które umożliwiają relaks po ciężkim dniu.

Jeśli masz dzieci, dobrym wyborem będzie basen, piaskownica, huśtawki czy trampolina, a także zostawienie nieco przestrzeni do zabawy. Taras można udekorować roślinami, które mogą być posadzone w dekoracyjnych donicach.

Jak urządzić ogród: (c) Satyryczny.com / GT

Zobacz też:
> Jak oszczędzać wodę w ogrodzie?
>