Uprawa własnych ogórków to dobry pomysł, jeśli masz ogród lub działkę. W sklepach znajdziemy jedynie kilka odmian ogórków, jednak te własne mogą być smaczniejsze od kupowanych, jeśli odpowiednio będziesz o nie dbać. Jak uprawiać ogórki? Na początku najlepiej wybrać kilka odmian ogórków, dzięki czemu będziesz mógł wybrać te, które ci najbardziej smakują

Ogórki możemy uprawiać zarówno w gruncie, jak i szklarni. W obu przypadkach będą smaczne. Oczywiście jedne odmiany będą lepiej rosły w szklarni, a inne w gruncie. Dlatego warto mieć to na uwadze podczas zakupu nasion.

W przeciwieństwie do pomidorów, dość szybko kiełkują i rosną. Można je siać bezpośrednio do gruntu w połowie maja. To dobra opcja, jeśli zależy ci na późniejszym zbiorze. Jeśli jednak chcesz zbierać ogórki przez cały sezon, to najlepiej wcześniej przygotować rozsady.

Rozsady przygotowujemy w małych doniczkach, najlepiej torfowych. Ogórki mają płytki system korzeniowy, który możesz uszkodzić podczas przesadzania. Doniczki torfowe rozpuszczają się w glebie, dzięki czemu nie musisz wyciągać z nich sadzonek. Wystarczy wysiać nasiona w połowie kwietnia i regularnie podlewać. Następnie w połowie maja nasiona wraz z doniczkami należy umieścić w podłożu i podlewać.

To dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla początkujących ogrodników. Plastikowe doniczki bądź kubeczki także będą dobrym pomysłem, jednak należy być ostrożnym w czasie przesadzania.

ogórek jak uprawiać ogórki
Kiszone ogórki smakują lepiej, gdy wyrosły na twojej działce

Te rośliny lubią ciepło i wilgoć, dlatego dobrze rosną w szklarni. Sadząc je w gruncie, grządkę należy przykryć agrowłókniną. Możesz wbić drewniane kołki, na których oprzesz włókninę. Stworzy to tunel, w którym ogórki będą rosły. Można także wbić w ziemię metalowe pręty. W ten sposób niskim kosztem stworzysz idealne warunki do ich uprawy.

Szklarnia bądź tunel foliowy sprawdzi się w przypadku pionowej uprawy ogórków. Bo one mogą leżeć na ziemi lub piąć się ku górze. Trzeba jednak zrobić rusztowanie, np. z patyków i sznurków. W ten sposób będą rosły nad ziemią, co zapobiegnie ich gniciu. Po posadzeniu do gruntu, ogórki należy podlewać raz dziennie. Regularnie należy zbierać duże i dojrzałe ogórki. W ten sposób stale będą rosły nowe.

Jak uprawiać ogórki: (c) Satyryczny.com / GT

Zobacz też:
>
>