Stwierdzono, że pierwsze pozytywne skutki odstawienia tytoniu nasz organizm odczuwa bowiem już po pierwszej dobie abstynencji. Później może być tylko lepiej. Dlaczego warto rozstać się z nałogiem i jak sobie to ułatwić? Jak rzucić papierosy?

Dlaczego palenie jest złe?

Ta kwestia banalna i oczywista. Dym papierosowy ZABIJA. Substancje w nim zawarte atakują przełyk i żołądek, układ oddechowy. Zatruwają krew, upośledzają pracę serca, trzustki i innych organów. Substancje smoliste zanieczyszczają płuca. Rakotwórcze działanie z czasem powoduje mutację komórek, tworząc nowotwory.

Oddech, skóra i ubrania palacza mają nieprzyjemny zapach. Wielu palących mężczyzn zmaga się z impotencją. Panie mogą mieć problem z zajściem w ciążę. Osoby obciążone tym nałogiem borykają się z duszącym kaszlem, bólami w klatce piersiowej, zawrotami głowy, mdłościami, dusznościami i zaburzeniami smaku oraz węchu.

Co się dzieje w organizmie, któremu przestajemy dostarczać dymu tytoniowego?

  • W ciągu pierwszej doby normuje się ciśnienie krwi i poziom tlenku węgla.
  • W ciągu kolejnych kilku dni wraca pełny węch, smak i świeży oddech.
  • W ciągu miesiąca poprawia się zdrowie psychiczne oraz wygląd skóry.
  • W ciągu trzech miesięcy wzrasta wydolność organizmu i kondycja fizyczna.
  • W ciągu roku poprawia się wydolność płuc, zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia i znika umysłowa zależność od nałogu.
  • Kolejne lata znacznie obniżają ryzyko wystąpienia nowotworów, z czasem powraca pełna wydolność organizmu.
  • Płuca nie zostaną nigdy zregenerowane całkowicie, ponieważ zachodzą w nich nieodwracalne uszkodzenia, jednak rezygnując z palenia minimalizujemy ryzyko pojawienia się kolejnych, patologicznych zmian.

Jak rzucić papierosy? Co pomaga?

Tabletki

Na rynku farmaceutycznym od dawna znane są specyfiki, które ułatwiają zwalczanie głodu nikotynowego. W połączeniu z silnym postanowieniem i przestrzeganiem zaleceń producenta, mogą pomóc skutecznie rozprawić się z nałogiem. Pełna, miesięczna terapia najpopularniejszymi z nich, to koszt ok. 60 zł za opakowanie.

Akupunktura

Jest to dosyć niekonwencjonalny sposób, jednak wiele osób twierdzi, że bywa skuteczny. Polega na wprowadzaniu pod skórę specjalistycznych igieł, których zadaniem jest przekierowanie energii w ciele. Zdarza się, że zabieg przynosi efekt natychmiastowy i palacz przestaje odczuwać potrzebę sięgnięcia po papierosa. Należy jednak przygotować się na to, że jedna sesja może być niewystarczająca. Średni koszt jednego nakłuwania to ok. 150 zł.

Terapia laserowa

Lecznicza wiązka lasera medycznego skierowana w stronę uszu, ma uwolnić endorfiny w miejscach mózgu odpowiedzialnych za potrzebę palenia. Zabiegi przeprowadzane są w specjalnych gabinetach, a ich koszt wynosi ok. 400 – 500 zł, przy czym ich skuteczność wykonawcy oceniają na ok. 75 proc.

Biorezonans antynikotynowy

Podczas zabiegu pacjentowi palącemu papierosa zostają podłączone elektrody, które poprzez specjalny program komputerowy stymulują chęć zapalenia. Niektóre gabinety określają skuteczność tej metody nawet na 90 proc. już przy pierwszej próbie. Taka terapia kosztuje średnio od 100 do 200 zł.

Książka „Jak skutecznie rzucić palenie”, Allen Carr

Od lat rekomendowana na całym świecie przez osoby, które po przeczytaniu tej pozycji rozstały się z nałogiem. Książka jest ciekawostką, bo jej treść nie zawiera niczego spektakularnego. Jej fenomen ma polegać na sposobie, w jaki autor pomaga zrozumieć i przyswoić informacje o negatywnych skutkach palenia. Jeżeli nie zadziała, to z pewnością nie zaszkodzi jej przeczytać, choćby ze względów czysto edukacyjnych. Większość opinii sugeruje jednak, że ta metoda jest skuteczna.

Aplikacja na smartfon

Istnieją bezpłatne aplikacje, które pełnią rolę asystenta w czasie rzucania palenia. Po ustawieniu parametrów, dowiesz się, ilu dotychczas papierosów udało ci się nie wypalić, jaką kwotę zaoszczędzić, ile w przybliżeniu dni życia udało się odzyskać i jakie pozytywne zmiany nastąpiły już w organizmie. Warto sięgać po nią za każdym razem, kiedy potrzeba zapalenia będzie dawała o sobie znać, bo naliczane w czasie rzeczywistym efekty dają silną motywację. Ten sposób można też stosować jako uzupełnienie poprzednich.

Jak rzucić papierosy w Satyryczny.com – News4Media, fot.: iStock

Zobacz też:
> Ciekawostki o papierosach
>