Bycie fit można opisać jako dążenie do osiągnięcia optymalnej sprawności fizycznej i dobrego ogólnego samopoczucia. Aby to osiągnąć, konieczne jest odpowiednie zaplanowanie diety i treningu. Nie powinniśmy traktować bycia w dobrej formie jako środka do osiągnięcia wymarzonej sylwetki, ale jako sposób na dłuższe, zdrowsze życie. Bycie fit jest sposobem życia, w którym staramy się zdrowo odżywiać i regularnie uprawiać aktywność fizyczną, a wprowadzone zmiany powinny być z nami na zawsze. Jak być fit? Podpowiadamy!

Rozpocznijmy naszą drogę do dobrej formy od zmiany diety, ponieważ to, co jemy, ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Papierosy, alkohol i inne używki mają negatywny wpływ na ciało, dlatego już na początku drogi do zdrowszego życia należy z nich zrezygnować. Warto również ograniczyć spożycie prostych cukrów i fast foodów, gdyż produkty tego typu dostarczają tylko pustych kalorii. Lepiej jest przygotować zdrowsze wersje ulubionych potraw, a przepisy na tego typu dania znajdziesz w Internecie. W diecie nie powinno zabraknąć warzyw i owoców, które są bogate w witaminy i minerały oraz cenny błonnik, który wpływa na zdrowie jelit.

Zaleca się spożywanie 3-5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu, przy czym nie należy pomijać śniadań, co niestety często występuje u wielu ludzi. Śniadanie jest ważnym posiłkiem w ciągu dnia ze względu na to, że pobudza metabolizm i daje energię potrzebną do codziennych czynności. Jeśli spożywasz węglowodany, śniadanie powinno być bogate w węglowodany złożone, które na długo dostarczą energii. Ważnym elementem diety jest spożywanie tłustych ryb morskich, które bogate są w kwasy tłuszczowe omega 3, a te działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i pomagają w spalaniu tkanki tłuszczowej.

Suplementacja odgrywa ważną rolę w zdrowym stylu życia, jednak pamiętaj, że nie zastąpi zrównoważonej diety. Nie należy sugerować się reklamami, gdyż producenci wielu suplementów obiecują szybkie budowanie masy mięśniowej lub spalanie tkanki tłuszczowej, co ma zachęcić do zakupu. Nie wierz w te obietnice, a przed zakupem suplementów, sprawdzaj ich skład. Jeśli już zdecydujesz się na zakup jakichś suplementów, warto wybierać te o naturalnym składzie. W okresie jesienno-zimowym warto suplementować witaminę D i C, co poprawi naszą odporność i pozwoli nam uniknąć wielu infekcji.

Do spalania tkanki tłuszczowej dobrze sprawdzają się suplementy zawierające piperynę lub kapsaicynę, jednak równie dobrze możesz wykorzystywać ostre przyprawy w kuchni. Kofeina i ekstrakty z zielonej herbaty również znajdują się w spalaczach tłuszczu, gdyż substancje te podkręcają metabolizm, co przekłada się na szybsze odchudzanie.

Prowadzenie zdrowego stylu życia wiąże się również z regularnym uprawianiem aktywności fizycznej. Bycie w dobrej formie kojarzy się głównie z bieganiem, ale nie jest to sport dla każdego. Osoby z nadwagą nie powinny biegać, ponieważ ich stawy są już nadmiernie obciążone. Niezależnie od tego, jaką formę aktywności wybierzesz, najważniejsza jest regularność, która jest kluczem do zmiany sylwetki i poprawy zdrowia.

Bieganie, treningi na siłowni lub w domu przyniosą oczekiwane rezultaty dopiero po pewnym czasie, przy czym ważne jest dostosowanie treningu do własnych potrzeb i aktualnego stanu zdrowia. Jeśli chcesz spalić tkankę tłuszczową, warto wykonywać treningi siłowe i cardio, co pomoże nam spalić dodatkowe kalorie w ciągu dnia. Jeśli chcesz budować masę mięśniową, warto się skupiać na treningach siłowych. Bieganie czy inne sporty wytrzymałościowe mogą być zdrowym dodatkiem.

Odpowiedni sen i nawodnienie organizmu, to bardzo ważne elementy zdrowego stylu życia, gdyż bez tego nie da się normalnie funkcjonować. Istotne jest przeznaczenie przynajmniej 8 godzin na sen, ponieważ podczas snu ciało regeneruje się, a niewyspanie może prowadzić do zwiększonego apetytu i negatywnie wpływać na postępy w treningu. Spożywanie 2-3 litrów wody w ciągu dnia jest kluczowe dla zachowania zdrowia i dobrego wyglądu, dlatego warto wprowadzać nawyk picia wody do swojej codzienności.

Decydując się na zdrowszy styl życia nie powinniśmy robić nic na siłę i wbrew sobie. Utrzymanie ciała w dobrej kondycji to zadanie na całe życie, a nie zadanie na krótką metę. Dlatego też nie warto traktować bycia fit jako sposobu na odchudzanie, ale jako sposób na poprawę jakości życia.

Jak być fit: (c) Satyryczny.com / GT

Zobacz też:
>
>