Gdy decydujemy się wprowadzić do swojej diety produkt spożywczy, staramy się aby od razu przyjmować go w jak najlepszej dla nas postaci. Zwłaszcza jeśli produkt jest na tyle wszechstronny i uniwersalny, że możemy go przyrządzić na wiele różnych sposobów. Tak właśnie dzieje się z jajkami. Nic więc dziwnego, że wciąż często zadawanym na ich temat pytaniem jest to, jakie jajka są najzdrowsze i w jakiej postaci powinniśmy je spożywać

Najgorszym możliwym wyborem zawsze będą jajka długo smażone i to smażone na głębokim tłuszczu, wykorzystywane do przygotowania panierki, w której obtaczamy różnego rodzaju kotlety, mięso ryb lub warzywa.

Unikajmy takich potraw! Najlepiej w ogóle nie smażmy potraw na głębokim tłuszczu i nie marnujmy jajek na wykonanie panierki. Jedzmy je w jak najprostszej postaci. Jajecznica może być całkiem niezłym wyborem, o ile usmażymy ją na niewielkiej ilości oliwy z oliwek i nie doprowadzimy do jej przeciągnięcia. Zdejmijmy ją z ognia już wtedy, gdy białko będzie ścięte, ale żółtko nadal pozostaje delikatnie płynne, bo takie jest dla nas najzdrowsze.

Jajecznica zjedzona od czasu do czasu nie jest niczym złym. Jednak gdy tylko mamy taką możliwość, jedzmy jajka gotowane, w których zachowamy maksymalnie płynne żółtko, będące istną kopalnią składników odżywczych. Jajka gotujmy więc na miękko i dodawajmy je w takiej postaci do różnych warzywnych sałatek albo krójmy na grube plasterki i kładźmy na kanapkach. Jeśli chcemy, aby jajka były mniej kaloryczne i bardziej dietetyczne, nie dodawajmy do nich majonezu, a ewentualnie jakiś lekki sos wykonany na jogurcie naturalnym.

Podsumowanie

W zdrowej diecie znajdzie się miejsce i na jajka na miękko, i na jajka ugotowane z twardym żółtkiem i na jajecznicę. Zróżnicowany jadłospis będzie dla nas najlepszy. Gdy korzystamy z różnych przepisów, nie nudzimy się swoją dietą, a wtedy możemy przetrwać na niej bardzo długo i stale zdrowo się odżywiać.

Jajka: (c) Satyryczny.com / GT

Zobacz też:
> Masło klarowane
>