Ile kosztuje wesele

Lato, to okres wielu uroczystości weselnych. Co najczęściej kupują goście weselni przygotowując się do tej uroczystości? Garnitury, sukienki, buty? Ile wkładają Polacy do tzw. „koperty”? Czy nadal na zabawach króluje disco-polo? Z tego dowiedzieliśmy się z ankiety

Przygotowania do tego wydarzenia powinniśmy zacząć od razu po otrzymaniu zaproszenia na ślub. Dobrym pomysłem będzie zaplanowanie wydatków i rozłożenie ich na kilka miesięcy. Dzięki temu unikniemy zakupów na ostatnią chwilę, które mogą nadwyrężyć domowy budżet.

Weselna kreacja

Zarówno panie jak i panowie przykładają sporą uwagę do swojego ubioru. Najczęściej tuż przed wielką imprezą wybierają się do sklepu po nową kreację. Jedynie 14% ankietowanych nie kupuje niczego nowego przed weselem. Panowie najczęściej kupują garnitury – 55% respondentów. W przypadku pań zdecydowana większość, bo aż 87% kupuje w sukienki. Na drugim miejscu wśród weselnych wydatków, zarówno w przypadku panów i pań, znalazły się buty. Nic dziwnego – w końcu wygodne obuwie to gwarancja udanej zabawy na parkiecie. Jakie są ulubione weselne brzmienia uczestników ankiety? Popularne są stare przeboje (63%), najnowsze hity (39%) oraz disco polo (37%).

Ile kosztuje wesele? Ile dać w kopercie?

Najpopularniejszym prezentem dla pary młodej są pieniądze. To wygodne rozwiązanie, które z jednej strony zdejmuje z gości obowiązek poszukiwań, które często kończą się dublowaniem podarków. Zastrzyk gotówki pozwoli świeżo upieczonemu małżeństwu na zakup tego, czego naprawdę potrzebują. Dla jednych będzie to podróż na miesiąc miodowy, dla innych wyposażenie mieszkania lub spłata finansowych zobowiązań związanych z organizacją wesela. Przyjętym obyczajem jest włożenie do „koperty” nie mniej niż kosztuje tzw. „talerzyk”. Jak wynika z ankiety, Polacy najczęściej wkładają do koperty 500 zł (31% badanych) lub 300 zł (17%).

karykaturzysta atrakcje na wesele event karykatury
Atrakcje weselne: błyskawicznie rysujący karykaturzysta na wesele z Karykatury.com

Inne koszty wesela

Weselna kreacja i prezent dla nowożeńców to nie jedyne wydatki, które ponoszą zaproszeni goście wybierający się na wesele. Jeśli uroczystość odbywa się daleko od miejsca zamieszkania, a para młoda nie pokrywa kosztów podróży czy zakwaterowania, to pozostają one po stronie weselników. Aby zaoszczędzić, wiele osób dojeżdża własnymi samochodami (64%) lub zabiera się jednym pojazdem z rodziną (20%). Po zsumowaniu wszystkich elementów może się okazać, że całkowita kwota wydatków związanych z przygotowaniem się do uczestnictwa w weselu stanowi spore obciążenie domowego budżetu. Najwięcej ankietowanych wskazało kwotę 1000 zł.

Warto pamiętać, że wydatki, to nieunikniony element takich uroczystości. Warto odpowiednio je zaplanować, aby nie skumulowały się w krótkim czasie.

Ile kosztuje wesele? O badaniu:
Badanie Brand tracking zostało przeprowadzone przez Ipsos dla firmy Wonga w lipcu 2016 roku, na próbie n=800 Polaków w wieku 20-55 lat. Obecnie te ceny z pewnością są wyższe.

Zobacz też:
> Plan stołów weselnych
> Atrakcje weselne we Wrocławiu