Humor w Internecie. Dowcipy, kawały i anegdoty, śmieszne memy internetowe, rysunki humorystyczne i karykatury. Dlaczego lubimy portale z dowcipami?

Od wieków ludzie bawią się na różne sposoby, a jednym z najbardziej popularnych jest dowcip. Dowcipy słowne są znane od wieków, a wraz z pojawieniem się drukowanych gazet i książek, zaczęły krążyć w szerszych kręgach. Dziś mamy wiele portali internetowych, które oferują nam różnego rodzaju kawały, anegdoty, dowcipy rysunkowe i memy. Dlaczego tak bardzo je lubimy?

Rodzaje dowcipów

Istnieje wiele rodzajów dowcipów, a każdy z nich jest dedykowany dla konkretnej grupy odbiorców. Czarny humor jest dla tych, którzy lubią spojrzeć z dystansem i ironią na tragedie, kawały o blondynkach lubią osoby, które nie boją się posmakować ironii pod własnym adresem (jeśli same są blondynkami). W dowcipach o Jasiu i dzieciach, kawałach dla rodziców i nauczycieli, każdy znajdzie w nich coś dla siebie, niezależnie od tego ile ma lat.

Częstym obiektem dowcipów są lekarze, za sprawą ich specyficznej wiedzy i pracy. Są też kawały o politykach, które skłaniają nas do refleksji nad sytuacją w kraju. Dowcipy rysunkowe czyli rysunki humorystyczne i satyryczne są wyjątkowe, ponieważ łączą w sobie sztukę z humorem. Karykatury portretowe, to dowcipne portrety osób. Szczególnie lubimy je, jeśli zostały wykonane przez profesjonalnych karykaturzystów.

Popularne są również kawały polityczne. Humor polityczny skierowany jest do osób, które interesując się polityką w Polsce i nie tylko. Poważne tematy ujmowane w zabawnym, satyrycznym spojrzeniu pokazują niedociągnięcia jakich dopuścili się politycy.

Karykaturzysta Szczepan Sadurski
Karykaturzysta Szczepan Sadurski jest znany głównie z rysunków humorystycznych, drukowanych przez prasę

Anegdoty – historia i zabawa

Anegdoty, to opowieści z życia znanych osób. Często są nieprawdziwe, choć oparte na faktach. Są to historie, które bawią nas i skłaniają do refleksji nad naszym życiem. Anegdoty zwykle dotyczą życia prywatnego ludzi publicznych, a ich celem jest pokazanie, że nawet osoby z pozoru doskonałe, mają swoje wady i niedoskonałości.

Anegdoty krążą wśród społeczności z ust do ust, a ich popularność zwiększyła się wraz z pojawieniem się prasy i książek, a później również Internetu. Dzięki temu, że anegdoty są opowieściami o istniejących, rzeczywistych ludziach, są one bardziej autentyczne i łatwiejsze do zrozumienia niż dowcipy. Często anegdoty są przekazywane w luźnej atmosferze i stanowią część kultury ludowej. Niektóre anegdoty są tak popularne, że stają się legendami i mogą przetrwać wiele pokoleń. Warto jednak pamiętać, że anegdoty często są przerysowane i niekoniecznie odzwierciedlają rzeczywistość.

Gazeta rozrywkowa "DOBRY HUMOR"
Zanim pojawił się humor w Internecie, w kioskach królowały gazetki z dowcipami

Memy, portale z dowcipami i śmiech

Internetowe memy to śmieszne obrazki, które stały się bardzo popularne w ostatnich latach. To zabawne zdjęcia lub ilustracje, w prosty sposób pokazują absurdalne sytuacje z życia codziennego. Memy są jednym z najczęściej udostępnianych materiałów w Internecie, ponieważ bawią i skłaniają do refleksji nad naszym życiem.

Gdy pojawił się Internet, do sieci zaczęły trafiać strony z dowcipami, a potem rozbudowane portale. Portale z kawałami są popularne, ponieważ dają nam możliwość relaksu i zabawy w każdej chwili, gdy mamy ochotę na taką rozrywkę. W humorystycznych serwisach z żartami możemy przeczytać nowe dowcipy i anegdoty, a także podzielić się swoimi własnymi historiami. Śmiech jest najlepszym lekarstwem, a poczucie humoru pozwala nam na pozytywne podejście do życia i radzenie sobie z trudnymi sytuacjami.

Dlaczego lubimy rysunki satyryczne i karykatury? Podobnie jak w przypadku dowcipów słownych, one też potrafią przekazać nam ważne treści, ale w formie graficznej. Satyryczne rysunki i karykatury często skłaniają nas do zastanowienia się nad problemami społecznymi lub politycznymi w sposób bardziej przystępny niż poprzez inne formy przekazu. Takie rysunki celowo wyolbrzymiają naszą rzeczywistość. To sprawia, że stają się jeszcze bardziej zabawne i pozwalają nam na oderwanie się od rzeczywistości.

Satyra, śmieszny obrazek o COVID.
Humor w Internecie? Zanim ten obrazek znalazł się w sieci, został opublikowany na okładce ogólnopolskiego dziennika

Humor w internecie – podsumowanie

Dowcipy słowne, anegdoty, memy, portale z dowcipami, rysunki satyryczne i karykatury – to wszystko jest częścią naszej kultury, to sposób na relaks i pozytywne podejście do życia. Humor pozwala nam na oderwanie się od codzienności, a jednocześnie skłania nas do zastanowienia się nad pewnymi problemami społecznymi lub politycznymi. Śmiech jest najlepszym lekarstwem, a poczucie humoru pozwala nam na radzenie sobie z trudnymi sytuacjami w życiu.

Humor w internecie: (c) Satyryczny.com

Zobacz też:

> Ciekawostki o śmiechu
> Dowcipy w portalu Sadurski.com